Prevara: Lajkujte YouTube video i zaradite

Društvene mreže, 20.12.2023, 13:30 PM

Prevara: Lajkujte YouTube video i zaradite

Istraživači sajber bezbednosti u Bitdefender Labs upozorili su na novu prevaru u kojoj prevaranti nude ljudima da zarade lajkovanjem YouTube video snimaka. Prevaranti šalju poruku sa nepoznatog broja, koji obično počinje pozivnim brojem afričke zemlje, obećavajući plaćanje za lajkove za video snimke na YouTubeu.

Istraživači Bitdefendera učestvovali su u jednoj takvoj prevari kako bi istražili šemu i otkrili da prevaranti traže lične podatke, uključujući WhatsApp broj telefona, godine, zanimanje, ime i prezime i broj bankovnog računa pre nego što od žrtve zatraže lajkove i pretplate.

Istraživačima je naloženo da lajkuju tri YouTube video snimka i pošalju snimke ekrana kao dokaz. Istraživači su tada dobili instrukcije da preuzmu Telegram, pridruže se kanalu i razgovaraju o plaćanju sa administratorom. Nakon što su dali tražene podatke, istraživači su primili uplatu od 6,50 dolara. Prevarant je tada obećao dodatne dnevne zadatke.

Međutim, druga faza prevare počinje nakon što se žrtva pridruži Telegram kanalu. Oni su pozvani da se pridruže VIP grupi za zadatke sa većom zaradom, koji se mogu dobiti samo uz naknadu koja se kreće u rasponu od 21,66 do 1083 dolara. Kada žrtva izvrši uplatu, prevaranti blokiraju njen broj i prestaju da komuniciraju. Njihov Telegram kanal sadrži skrinšotove isplata žrtvama koji su tu da bi nove žrtve stekle poverenje.

Istraživači su pronašli slične ponude poslova na Facebook grupama - prevaranti nude rad na daljinu ili unosnu platu za lajkove/pretplatu na YouTube kanale. U jednoj od objava je oglas: „Zdravo. Ja sam Lopez Digital Marketing, da li želite dodatni prihod?”

Prevaranti tvrde da korisnici mogu da zarade 6,5 dolara ako lajkuju 3 video snimka i mnogo više na dnevnom nivou. U jednoj od takvih ponuda prevaranti tvrde da iza svega stoji „multinacionalna kompanija” i da su oni tim za društvene mreže čiji je zadatak da poveća vidljivost poznatih ličnosti na YouTubeu.

To što „žrtve zapravo plaćaju“ je „veoma uspešna taktika“, objasnio je menadžer Bitdefenderove Cyber Threat Intelligence Lab, Nicolae Postolači. To je zato što se stvara osećaj poverenja i korisnici ubeđuju da „investiraju“ da bi postali VIP članovi, što bi moglo da im obezbedi brzu i laku zaradu od posla kao što je lajkovanje video snimaka na YouTubeu.

Kako da se zaštitite od ovakvih prevara? Ako vam se neko ikada obrati na WhatsAppu ili na bilo kojoj društvenoj mreži sa nekom ovakvom ponudom, trebalo bi da imate na umu - ne postoje alati, aplikacije ili platforme koje će vam doneti laku i brzu zaradu. Istražite poslove i kompaniju da biste bili sigurni da su pravi.

Nikada ne delite svoje bankovne podatke ili druge lične podatke sa nepoznatim ljudima. Čak i ako vam prevaranti daju nešto novca, kada budete shvatili da je u pitanju prevara, oni će imati vaše kontakt podatke i druge detalje koji se mogu koristiti u budućim prevarama.

Nikada nemojte plaćati unapred da biste dobili priliku za posao: legitimna kompanija nikada neće tražiti od vas da platite da biste dobili posao. Svako ko traži novac od vas da bi vam obezbedio posao i zaradu je prevarant.

Nikad ne verujte ponudama za posao koje zvuče previše dobro da bi bile istinite. Veoma dobro plaćen posao za vrlo malo posla ili male troškove sa vaše strane je znak da nešto nije u redu.

Prijavite i blokirajte broj prevaranata. Ne upuštajte se u dalju komunikaciju sa nepoznatima.

Ako vas ipak prevare, napravite skrinšotove, prekinite komunikaciju, blokirajte prevaranta i napustite Telegram grupu.

Zaštitite svoje naloge jakim lozinkama i omogućite verifikaciju u dva faktora.

Prijavite nalog prevaranata platformi, ali i policiji, i obavestite prijatelje i porodicu.

Foto: freestocks.org


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine

Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine

Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje

Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima

Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima

Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje

Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara

Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara

Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje

Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare

Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare

Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje

Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka

Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka

Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje