Podaci 500 miliona korisnika LinkedIna prodaju se na jednom hakerskom forumu
Društvene mreže, 09.04.2021, 11:00 AM
Nekoliko dana nakon što se masovno curenje podataka korisnika Facebooka našlo u svim vestima, stiže nova vest o još jednom curenju podataka, ovog puta korisnika LinkedIna.
Arhiva koja sadrži podatke navodno izvučene sa 500 miliona LinkedIn profila stavljena je na prodaju na popularnom hakerskom forumu, a osoba koja ih je objavila objavila je i podatke još 2 miliona korisnika kao uzorke.
Četiri objavljena fajla sadrže informacije o korisnicima LinkedIna, uključujući njihova imena i prezimena, e-mail adrese, brojeve telefona, informacije o radnom mestu i još mnogo toga.
Korisnici na pomenutom hakerskom forumu mogu pogledati uzorke procurelih podataka za forumske kredite vredne oko 2 dolara, ali autor posta na forumu nudi mnogo veću bazu sa podacima oko 500 miliona korisnika za najmanje četvorocifreni iznos, verovatno u bitkoinima. On tvrdi da su podaci izvučeni sa LinkedIna.
Cybernews je to potvrdio proverom uzoraka dostupnih na forumu. Međutim, nije jasno da li su podaci koji se prodaju novi, ili su prikupljeni iz ranijih hakerskih napada na LinkedIn i druge kompanije.
LinkedIn je rekao da podaci koji se prodaju nisu ukradeni u hakerskom napadu, već da je reč o objedinjenim podacima sa brojnih veb sajtova i od kompanija.
Na osnovu viđenih uzoraka, među procurelim podacima su LinkedIn ID, imena i prezimena, e-mail adrese, brojevi telefona, pol korisnika, linkovi do LinkedIn profila, linkovi do profila na drugim društvenim mrežama, zanimanje i drugi podaci povezani sa poslovima korisnika.
Procureli podaci mogu se zloupotrebiti protiv korisnika LinkedIna za fišing napade, slanje neželjene elektronske pošte i SMS poruka milionima korisnika LinkedIna i za napade “grubom silom” (brute-forcing) na LinkedIn i email naloge korisnika.
U uzorcima procurelih podataka nisu pronađeni podaci o platnim karticama niti drugi osetljivi podaci ili dokumenti.
Ipak, hakeri mogu iskombinovati ove informacije sa drugim podacima procurelim u hakerskim napadima i tako napraviti profile potencijalnih žrtvi. Sa takvim informacijama u rukama, fišing napadi i socijalni inženjering mogu biti daleko ubedljiviji, a nije isključena ni mogućnost krađe identiteta.
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade