Otkriven bezbednosni propust Facebooka koji je mogao otkriti lične podatke vas i vaših prijatelja
Društvene mreže, 14.11.2018, 10:30 AM
Istraživači kompanije Imperva otkrili su bezbednosni propust u Facebooku koja je mogao omogućiti napadačima da dođu do određenih ličnih podataka korisnika i njihovih prijatelja, što bi ugrozilo privatnost korisnika najpopularnije društvene mreže u svetu.
Propust je u načinu na koji Facebookova funkcija pretraživanja prikazuje rezultate za upisane upite.
Prema rečima istraživača Imperve Rona Masasa, stranica koja prikazuje rezultate pretrage uključuje iFrame elemente koji su povezani sa svakim rezultatom, pri čemu URL adrese tih iFrameova nemaju nijedan mehanizam za zaštitu od cross-site request forgery napada (CSRF).
Treba napomenuti da je novootkriveni bezbednosni propust već ispravljen, pre nego što je neko mogao da odjednom izvuče informacije sa velikog broja naloga.
Da bi iskoristili ovu ranjivost, napadači moraju prevariti korisnike da posete zlonamerni sajt u svom pretraživaču gde su već prijavljeni na svoje Facebook naloge.
Zlonamerni sajt sadrži javascript kod koji će se izvršiti u pozadini čim žrtva klikne bilo gde na toj stranici.
"Da bi ovaj napad funkcionisao moramo prevariti korisnika Facebooka da otvori naš zlonamerni web sajt i klikne bilo gde na sajtu (to može biti bilo sajt na kome možemo da pokrenemo JavaScript), što nam omogućava da otvorimo iskačući prozor ili novu karticu (u browseru) na Facebookovoj stranicu za pretragu, primoravajući korisnika da izvrši bilo koji upit koji želimo", objasnio je Masas na blogu kompanije.
JavaScript kod otvara novu karticu ili prozor sa Facebookovim URL-om koji pokreće određene unapred definisane pretrage i izvlači ciljane informacije.
Pretraživanje nečega na Facebooku izgleda manje korisno za napadače, pogotovo kada je rezultat samo da ili ne. "Napad ustvari otkriva broj rezultata pretrage za bilo koji upit za pretragu na trenutno prijavljenom Facebook nalogu”, kaže Masas.
Ali ako se ispravno koristi, Facebookova funkcija pretraživanja bi mogla biti iskorišćena za izvlačenje osetljivih informacija vezanih za vaš Facebook nalog, kao što je provera:
Da li imate prijatelja sa određenim imenom ili ključnom reči u njegovom/njenom imenu
Da li vam se sviđa određena stranica ili ste član određene grupe
Da li imate prijatelje kojima se sviđa određena stranica
Da li ste snimili fotografije na određenom mestu ili u nekoj zemlji
Da li ste ikada objavili fotografiju napravljenu na određenim mestima ili zemljama
Da li ste ikada objavili ažuriranje na vremenskoj liniji koje sadrži određeni tekst ili ključnu reč
Da li imate prijatelje određene veroispovesti itd.
Ukratko, ova ranjivost je mogla otkriti interesovanja i aktivnosti ciljanih korisnika i njihovih prijatelja čak i ako su njihova podešavanja privatnosti bila takva da ove informacije mogu biti vidljive samo njima ili njihovim prijateljima.
Imperva je još maja ove godine odgovorno prijavila bag Facebooku preko Facebookovog programa za otkrivanje propusta, a Facebook je rešio problem dodajući CSRF zaštite.
Pre tri meseca, isti istraživač je otkrio bezbednosni propust u Chromeu koji je mogao omogućiti napadačima da otkriju sve šta platforme, poput Facebooka i Googlea, znaju o vama. On je tada objavio i dokaz o izvodljivosti ovog napada (PoC, proof od concept kod).
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade