Nova verzija Ice IX bankarskog Trojanca krade podatke od Facebook korisnika
Društvene mreže, 05.04.2012, 09:52 AM
Istraživači Trusteer-a otkrili su novu verziju malvera Ice IX koji napada korisnike Facebook-a nakon prijavljivanja na nalog. Prilikom napada, malver krade poverljive podatke korisnika.
Nova verzija Ice IX ubacujuje lažnu stranicu u vidu veb formulara u pop-up prozoru korisnikovog brauzera prilikom prijavljivanja korisnika na Facebook nalog. Od korisnika se zahteva da ostavi podatke o svojoj kreditnoj ili debitnoj kartici. Ovi podaci su navodno potrebni za potvrdu identiteta korisnika kao i da bi se obezbedila dodatna sigurnost korisnikovog Facebook naloga.
Kada je formular popunjen, podaci prevarenog korisnika se prosleđuju autorima malvera preko IM (instant messaging) protokola.
Prikazivanje lažnih veb formulara u pop-up prozorima u okviru različitih brauzera prilikom pokušaja prijavljivanja na internet naloge bankarskih računa nije retkost. To je česta taktika bankarskih Trojanaca kao što su Ice IX, ZeuS ili SpyEye.
Međutim, ista taktika napada na veb sajtove društvenih mreža je izuzetak pre nego pravilo.
Za one koji veruju da ekonomiji visokotehnološkog kriminala nedostaje sofisticiranost legitimne ekonomije, promotivni video klip za malver koji cirkuliše internet forumima koji su pod kontrolom sajberkriminalnog podzemlja pruža dokaze da takve pretpostavke nisu tačne.
Ice IX se pojavio nakon što je kod mnogo poznatijeg Trojanca ZeuS javno objavljen na internetu. Njegov kod je baziran na kodu ZeuS-a a i namena mu je ista. Cena ovog Trojanca na crnom tržištu se kreće oko 1800 dolara.
Napadima na korisnike Facebook-a i drugih društvenih mreža, sajber kriminalci imaju značajno veće šanse da unovče napade, s obzirom na ogroman broj korisnika servisa društvenih mreža.
Trusteer je prijavio svoje otkriće Facebook-u a u odgovoru koji je kompanija dobila između ostalog se kaže da Facebook nikada nije niti će ikada tražiti od korisnika bilo koje podatke osim korisničkog imena (email adresa) i lozinke kojom se potvrđuje vlasništvo nad nalogom.
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade