Nastavljaju se napadi na korisnike Twittera
Društvene mreže, 16.09.2020, 09:30 AM
Početkom meseca hakovan je lični, ali verifikovani Twitter nalog indijskog premijera Narendre Modija, mesec i po dana posle najvećeg napada u istoriji Twittera, tokom koga je hakovano 130 naloga poznatih ličnosti.
Napad se dogodio kada su hakeri pristupili Twitterovom internom alatu nakon što su telefonskim putem uspeli da prevare jednog od zaposlenih u kompaniji.
Iako je Twitter brzo zaustavio ovaj napad i detaljno objasnio šta se dogodilo, izgleda da napadači još uvek nisu odustali.
Pre nekoliko dana, tim za bezbednost kompanije First Look Media otkrio je kako napadači koriste tekst iz odgovora Twitterovog tima na incident, koji šalju emailom kako bi ponovo hakovali naloge.
Drugi pasus u ovakvim emailovima je gotovo identičan pomenutom odgovoru. Ako korisnik poveruje da je email legitiman i klikne na link „Potvrdite svoj identitet“, napadač će doći do njegovih podataka za prijavljivanje.
Što se tiče tehničkih detalja, otkriveno je da email dolazi sa “support@auth-skjpwafxqua[.]com”. Ali takav domen ne postoji a stvarna adresa je “xvfrtsws[.]outbound-mail[.]sendgrid[.]net”.
Ovo ukazuje da je umesto servera u vlasništvu napadača korišćen servis SendGrid, što olakšava izvršavanje takvog napada zato što reputacija SendGrida omogućava da takve email adrese izbegnu spam filtere, a osim toga ima i ugrađene funkcije koje omogućavaju „skrivanje linkova“.
Kada korisnik prvi put klikne na link u emailu, usmerava se na “https://u18115378[.]ct[.]sendgrid[.]net/ls/click?upn=[xxxxx]”.
Međutim, onda ovaj link upućuje na https://t[.]co/bwqATtdYMw?amp=1 što je iznenađujuće i kako istraživači kažu „ironija“, jer se koristi Twitterova usluga za skraćivanje linkova.
Konačno, link ide do “https://mobile[.]mobile[.]twittersafes[.]com/login” koja vodi do fišing stranice.
Ipak, ovo zapravo nije krivica Twittera, jer se ovi fišing napadi u potpunosti izvode bez ikakve uloge Twittera u tome. SendGrid i drugi takvi servisi moraju preduzeti mere kako bi sprečili napadače da koriste njihove platforme u ovakve zlonamerne svrhe.
Korisnici takođe moraju biti oprezni sa takvim emailovima. Koliki je broj korisnika dobio ovakav email za sada nije poznato.
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade