Meta upozorila na proizvođače špijunskog softvera kojii sa lažnih profila varaju korisnike njenih platformi
Društvene mreže, 21.02.2024, 00:00 AM
Kompanija Meta Platforms je saopštila da je preduzela niz koraka da smanji zlonamerne aktivnosti osam firmi sa sedištem u Italiji, Španiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima (U.A.E.) koje se bave špijuniranjem.
„Njihov softver ima mogućnost prikupljanja i pristupa informacijama o uređaju, lokaciji, fotografijama i medijima, kontaktima, kalendaru, e-pošti, SMS-ovima, društvenim mrežama i aplikacijama za slanje poruka, kao i omogućavanje funkcionalnosti mikrofona, kamere i snimaka ekrana“, saopštila je kompanija.
Reč je o kompanijama Cy4Gate/ELT Group, RCS Labs, IPS Intelligence, Variston IT, TrueL IT, Protect Electronic Systems, Negg Group i Mollitiam Industries.
Ove kompanije su se takođe bavile scrapingom, društvenim inženjeringom i fišingom ciljajući širok spektar platformi kao što su Facebook, Instagram, X (ranije Twitter), YouTube, Skype, GitHub, Reddit, Google, LinkedIn, Quora, Tumblr, VK, Flickr, TikTok, SnapChat, Gettr, Viber, Twitch i Telegram.
Mreža naloga fiktivnih osoba povezanih sa RCS Labs, koja je u vlasništvu Cy4Gatea, korišćena je da bi se od korisnika dobili brojevi telefona i email adrese.
Izvestan broj sada uklonjenih Facebook i Instagram naloga povezanih sa španskim proizvođačem špijunskog softvera Variston IT, korišćen je za razvoj i testiranje eksploatacije, i deljenje linkova.
Meta je takođe rekla da je identifikovala naloge koje koristi Negg Group da testira isporuku svog špijunskog softvera, kao i Mollitiam Industries, španska firma koja reklamira uslugu prikupljanja podataka i špijunski softver za Windows, macOS i Android.
Meta je preduzela mere i protiv mreža iz Kine, Mjanmara i Ukrajine i uklonila više od 2.000 naloga, stranica i grupa sa Facebooka i Instagrama.
Meta je jedan od potpisnika nedavnog sporazuma tehnoloških kompanija i vlasti desetine zemalja o suzbijanju zloupotrebe komercijalnog špijunskog softvera.
Foto: Dima Solomin / Unsplash
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade