Kako neko može videti sve slike i video snimke na vašem zaključanom telefonu zahvaljujući Facebook bagu
Društvene mreže, 16.06.2021, 09:00 AM
U Facebookovoj funkciji Messenger Rooms otkriven je bag koji omogućava napadaču da pristupi svim privatnim fotografijama i video snimcima, kao i drugim osetljivim podacima sačuvanim na zaključanom telefonu.
Kao što se vidi na video snimku koji je kao dokaz koncepta dostavljen Facebooku zajedno sa izveštajem o ranjivosti, Facebook nalog bi mogao biti preuzet pozivom u Messenger Room. Iako je potreban fizički pristup žrtvinom uređaju, napad se mogao izvesti bez otključavanja telefona ili tableta. Ovo otkriće donelo je nepalskom istraživaču Samipu Arialu nagradu od 3.000 američkih dolara.
Otkriće Ariala podstaknuto je sličnim bagom Messengera koji je isti istraživač otkrio u oktobru 2020. godine. Tada je Arial otkrio da je mogao da vidi privatne sačuvane video snimke žrtve, video snimke koje je gledala i video snimke koje je delila bez otključavanja telefona tokom Messenger razgovora putem funkcije “Watch Together”.
Bag, koji je takođe mogao da iskoristi samo napadač sa fizičkim pristupom zaključanom Android pametnom telefonu, je uklonjen a Facebook je ispravio još nekoliko sličnih bagova tako da sada traži da se telefon otključa pre korišćenja tako osetljivih funkcija sa zaključanog Android telefona.
Arial kaže da je odlučio da primeni isti pristup hakovanja na funkciju Messenger Rooms poziva i otkrio je da se funkcija ćaskanja može aktivirati tokom razgovora bez otključavanja Android pametnog telefona ili tableta žrtve.
Arial je koristio dva test Facebook naloga. Na jednom je bio prijavljen na Android telefonu i taj nalog je igrao ulogu žrtve, a na drugom je bio prijavljen na računaru i to je bio nalog napadača. Android telefon je bio zaključan. On je sa naloga napadača kreirao sobu i pozvao nalog žrtve da se pridruži. Zatim je pozvao nalog žrtve iz odeljka “Pozvani korisnici”. Posle nekoliko sekundi, telefon, čiji je ekran bio zaključan, počeo je da zvoni. Arial je odgovorio na poziv sa telefona i isprobao sve ranije poznate osetljive funkcije, ali za sve te funkcije, telefon je morao najpre biti otključan da bi mogle da se koriste.
Do napretka je došlo kada je istraživač primetio opciju u gornjem desnom uglu ekrana za ćaskanje učesnika u sobi.
„Otkrio sam da mogu da pristupim svim privatnim fotografijama/video snimcima na tom uređaju čak i bez otključavanja telefona“, kao i da objavljujem priče na Facebook profilu žrtve prijavljene na nalog klikom na opciju „uredi“ za bilo koji medij“, objasnio je on.
Prema rečima Ariala, Facebookov tim za bezbednost objavio je u roku od jednog dana od njegove prijave hitnu ispravku za ranjivost na strani klijenta, kao i na strani servera, da bi je popravio i u ranijim ranjivim verzijama.
Iznos nagrade bilo je dobrodošlo iznenađenje, rekao je nepalski istraživač, jer je scenario napada zahtevao fizički pristup žrtvinom uređaju, iako se primarna barijera za autentifikaciju uređaja pokazala neefikasnom u ovom slučaju.
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade