Kako je prevarant ubedio Instagram da im je direktor umro
Društvene mreže, 18.11.2021, 12:00 PM
U aprilu 2020. godine, kada je pandemija Covid-19 bila glavna i činilo se jedina tema širom sveta, Instagram je najavio novu funkciju pomoću koje korisnici mogu da sačuvaju sećanje na svoje preminule voljene osobe.
Nova funkcija popularne društvene mreže služi tome da obezbedi „mesto za sećanje na nečiji život nakon što je ta osoba preminula“.
Kako je Instagram tada objasnio, kada je nalog obeležen kao "spomen-nalog", više se ne mogu vršiti izmene na nalogu. Niko ne može da se prijavi na njega, niko ne može da dodaje nove fotografije ili video snimke, niko ne može da komentariše prethodne objave naloga.
Nalog je praktično zamrznut u vremenu kao spomen na pokojnika.
Šta bi sa tim moglo poći po zlu?
Nažalost, pokazalo se da može i da prevaranti mogu zloupotrebiti ovu funkciju da zaključaju tuđe naloge.
Da bi nalog stekao status spomen-naloga, Instagramu se upućuje zahtev sa potvrdom o smrti ili linkom do čitulje ili novinskog članka u kome je puno ime preminule osobe, a to nije nešto što je prevarantima teško lažirati.
Kako piše Vice, jedna osoba koja je izgubila svoj nalog upravo takvim napadom bio je prvi čovek Instagrama Adam Moseri.
U septembru su zaposleni na Instagramu bili prevareni lažnom onlajn čituljom i poverovali da je njihov šef preminuo. Rezultat toga je bilo zaključavanje njegovog naloga.
Reportera Vicea Džozefa Koksa kontaktirao je prevarant koji se naziva Syenrai, koji je preuzeo odgovornost za lažnu čitulju.
38-godišnji Moseri je imao sreće i brzo mu je vraćen pristup Instagram nalogu. Ali ima dosta drugih živih korisnika Instagrama kojima je bilo teško da otključaju svoje memorijalne naloge.
A lakoća sa kojom se nalozi očigledno mogu zamrznuti, dovela je do toga da se prevaranti i trolovi rado okreću ovom metodu da viktimiziraju korisnike Instagrama i izbace ih sa sajta.
Kako tvrdi Syenrai, ako ciljani nalog nije verifikovan i ima manje od milion pratilaca, Instagramov tim za podršku možda neće ni proveriti da li se ime na poslatoj čitulji poklapa. On kaže da ako je čitulja nova (u istoj nedelji objavljena), u 98% slučajeva Instagram je neće ni proveriti.
Već se pisalo o tome da se na mračnom vebu nude usluge zabrane za Instagram naloge za samo nekoliko dolara. Istovremeno, drugi prevaranti nude pomoć zabranjenim korisnicima Instagrama da vrate svoje naloge, što vas može koštati do 4.000 dolara u zavisnosti od broja pratilaca.
Jedno se mora priznati - preduzetnički duh prevaranata na internetu je činjenica koju je teško osporiti.
Instagram je potvrdio da je Moserijev nalog zaista bio zaključan ali je rekao da su problem rešili veoma brzo. Jasno je da u slučaju običnog korisnika ništa ne bi bilo ni brzo ni lako.
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade