Kako da šifrujete Facebook chat i zašto se to Facebooku to neće dopasti
Društvene mreže, 16.05.2014, 10:00 AM
![Kako da šifrujete Facebook chat i zašto se to Facebooku to neće dopasti](/thumbs/v1_2937_fb3.png)
U eri masovnog nadzora, a posle otkrića o tajnim programima za masovni nadzor američke obaveštajne službe NSA, malo ko nije čuo za enkripciju. Kriptografska zaštita je preko noći postala važna mnogim korisnicima interneta koji su se u najmanju ruku osetili nelagodno zbog saznanja da su predmet nadzora tajnih službi.
Privatnost komunikacija koja se podrazumevala više niko ne uzima zdravo za gotovo. Internet više nije ono što je bio pre nego što nam je Snouden otkrio da nas sve vreme neko posmatra.
Aplikacije za razmenu poruka koje najčešće koristimo, kao što je Facebookova aplikacija, ne podržavaju end-to-end enkripciju pa je bezbednost naših podataka na klimavim nogama.
Odgovarajući na potrebe jednog broja korisnika najveće svetske društvene mreže Facebook kojima je privatnost veoma važna, tvorac popularne open-source aplikacije Cryptocat Nadim Kobeissi objavio je pre nekoliko dana da će najnovije ažuriranje ovog softvera omogućiti korisnicima Facebooka da koriste šifrovanu komunikaciju. Međutim, samo nekoliko dana pošto je Kobeissi objavio ovu vest, društvena mreža je saopštila da 30. aprila iduće godine gasi svoje Chat API/XMPP servise.
Kobeissi je u nekoliko navrata istakao da Cryptocat ne može da osujeti planove NSA ako ona želi da dođe do vaše šifrovane komunikacije, ali može da ometa masovni nadzor komunikacija.
“Cryptocat sada može da se prijavi na vaš Facebook nalog za vas, pokupi vaše Facebook kontakte, i ako neki kontakt koristi Cryptocat, moći ćete automatski da podesite end-to-end šifrovan chat. Ako se Facebook prijatelj kasnije prijavi preko Cryptocata, vaše ćaskanje će odmah biti unapređeno u šifrovani Cryptocat chat”, objasnio je Kobeissi u ponedeljak.
“Obično” Facebook ćaskanje je šifrovano između korisnika i Facebookovih servera, ali Facebook ima pristup sadržaju. Sa Cryptocatom, ako dva korisnika razgovaraju preko Facebooka razgovor će biti šifrovan i Facebook neće imati uvid u sadržaj komunikacije.
Međutim, čak i tada, Facebooku će biti dostupni metapodaci tako da će kompanija znati sa kim ste razgovarali i kada.
Stručnjaci su pozdravili šifrovanje razgovora na ovaj način, ali su izrazili sumnju da će takva komunikacija dugo biti moguća jer se Facebooku sigurno neće dopasti mogućnost da se koristi Cryptocat.
Njihova slutnje su se obistinile jer je Facebook sada objavio da će njegove Chat API/XMPP usluge na koje se oslanja nova Cryptocat funkcija biti ukunite 30. aprila iduće godine. Drugim rečima, posle toga se možemo pozdraviti sa šifrovanim razgovorima na Facebooku.
Bilo je očekivano da Facebook neće dopustiti da mu se onemogući prukpljanje informacija o korisnicima.
Sa druge strane, malo je verovatno da će oni koji žele poverljivu komunikaciju koristiti Facebook za to. Ako je razgovor poverljiv, onda je verovatno da ne želite da niko, pa ni Facebook, zna sa kim i kada ste ga vodili, što Cryptocat ne može da spreči.
Ipak, za one koji žele da isprobaju Cryptocat, aplikacija se može preuzeti sa zvaničnog web sajta Crypto.cat. Cryptocat 2.2 sa Encrypted Facebook Chat je dostupna za Chrome, Safari i Operu, a nadogradnja za Firefox i Mac desktop aplikaciju je najavljena za kraj nedelje.
![Acronis](/s2.png)
Izdvojeno
Korisnici tuže LinkedIn zbog obučavanja AI modela njihovim privatnim porukama bez pristanka korisnika
![Korisnici tuže LinkedIn zbog obučavanja AI modela njihovim privatnim porukama bez pristanka korisnika](/thumbs/v1_8552_souvik-banerjee-JLj_NbvlDDo-unsplash.jpg)
Korisnici LinkedIn Premium iz SAD tužili su platformu zato što je navodno delila njihove privatne poruke bez njihovog pristanka kako bi obučila mod... Dalje
Zbog lažnih slika Breda Pita koje je generisala veštačka inteligencija, žena ostala bez skoro milion evra
![Zbog lažnih slika Breda Pita koje je generisala veštačka inteligencija, žena ostala bez skoro milion evra](/thumbs/v1_1784_BP.jpeg)
Za En, Francuskinju u svojim pedesetim, 2023. je počela neobično. Dizajnerka enterijera, koja nije imala iskustva sa društvenim mrežama, otvorila ... Dalje
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
![Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine](/thumbs/v2_2971_dlxmedia-hu-Xh3k8-vfl8s-unsplash.jpg)
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
![Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima](/thumbs/v2_6674_subscribe-6514468_1280.jpg)
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
![Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara](/thumbs/v2_9456_pexels-tobias-dziuba-319638-1083792 (2).jpg)
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Pratite nas
Nagrade