Iza lažnih ponuda za posao na LinkedInu krije se opasni malver
Društvene mreže, 07.04.2021, 07:00 AM
Microsoftova poslovna društvena mreža LinkedIn ima više od 740 miliona korisnika iz 200 zemalja. To je čini privlačnom metom za sajber kriminalce.
Istraživači iz firme za sajber bezbednost eSentire upozorili su korisnike LinkedIna na prevarante koji nude lažne poslove a čiji je cilj infekcija računara korisnika Linkedina opasnim backdoorom More_eggs.
Napadači šalju potencijalnim žrtvama zip fajlove na osnovu opisa posla na njihovom LinkedIn profilu.
Kada se otvori zip fajl, žrtvin uređaj se inficira backdoorom More_eggs koji trenutno cilja Windows uređaje.
Posle infekcije malver preuzima potpunu kontrolu nad ciljanim sistemom omogućavajući hakerima da ga daljinski koriste u zlonamerne svrhe, uključujući slanje, primanje, brisanje i pokretanje fajlova.
Pored toga, hakeri mogu da ubace novi malver na sistem koji može pokrenuti infekciju ransomwareom i na kraju zaključati fajlove žrtve i zahtevati otkupninu za dešifrovanje fajlova. Istraživači upozoravaju da backdoor More_eggs takođe može izvući podatke sa uređaja i ukrasti emailove, istoriju pretraživanja, naloge na društvenim mrežama i kriptovalutu iz digitalnih novčanika.
Malver za pokretanje koristi uobičajene Windows procese, tako da može promaći antivirusnom softveru, pa se može reći da je prilično nevidljiv.
To što je u ponudu za posao uključena pozicija koju je navela žrtva na svom LinkedIn profilu povećava šanse da će primalac poruke aktivirati malver.
Osim toga, zbog pandemije, stopa nezaposlenosti dramatično je porasla u celom svetu. Za sajber kriminalce je ovo savršeno vreme da iskoriste one koji očajnički traže zaposlenje. Stoga je prilagođeni mamac za posao još primamljiviji u ovim teškim vremenima.
LinkedIn je sa svojih 740 miliona korisnika iz gotovo svih profesija, uključujući naučnike, vojnike, policajce, zaposlene u avio kompanijama i bankama više nego zanimljiv sajber kriminalcima. Za sajber kriminalce i hakere koji rade za države, pristup računarskom sistemu koji koristi bilo ko od ovih profesionalaca predstavlja zlatni rudnik za brzu zaradu do koje mogu doći prodajom svog pristupa drugim kriminalcima ili krađom poslovnih tajni ili osetljivih podataka.
Šta treba da rade korisnici LinkedIna?
Prvo i najvažnije, uzdržite se od klikova na linkove koje vam ljudi šalju na društvenim mrežama, posebno ako dolaze od nepoznatih i anonimnih korisnika. Ako ste primorani da kliknete na zip ili izvršni fajl, trebalo bi da to izbegnete po svaku cenu, međutim, ako ste fajl već preuzeli, pobrinite se da ga skenirate pouzdanim antivirusom.
Pored toga, zlonamerne linkove i fajlove možete da skenirate na VirusTotalu.
Vaša bezbednost je u vašim rukama.
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade