Facebookova aplikacija za decu nije bezbedna
Društvene mreže, 24.07.2019, 02:00 AM

Sigurnosni propust u Facebookovoj aplikaciji za decu mlađu od 13 godina omogućio je kontakt dece sa nepoznatim ljudima koji nemaju odobrenje roditelja, potvrdila je kompanija.
Messenger Kids, aplikacija koje je pokrenuta 2017. godine, zamišljena je kao siguran prostor za decu koja su premlada da koriste verziju društvene mreže za odrasle.
Aplikacija omogućava deci da razgovaraju samo sa prijateljima koje je roditelj odobrio.
Međutim, greška u dizajnu omogućila je neodobrenim korisnicima, koji su mogli biti i odrasli, da učestvuju u grupnim razgovorima.
"Nedavno smo obavestili neke roditelje korisnika Messenger Kids naloga o tehničkoj grešci koju smo otkrili i koja je uticala na mali broj grupnih razgovora", potvrdila je kompanija u ponedeljak.
Deca koja koriste Messenger Kids mogu samo da razgovaraju jedni sa drugima kada roditelj (ili staratelj) za svako dete odobri prijateljstvo. Međutim, u grupnom razgovoru bilo je moguće da dete dođe u kontakt sa trećom osobom koja, iako je dobila odobrenje roditelja jednog deteta, nije dobila odobrenje roditelja druge dece.
Messenger Kids omogućava da odobrene odrasle osobe (obično roditelj ili drugi član porodice) razgovaraju sa decom preko aplikacije, što znači da je moguće da nepoznata treća osoba u grupnom razgovoru bude odrasla osoba.
Portparol Facebooka je izjavio da je greška ispravljena odmah nakon što ju je Facebook otkrio, a kompanija nije dobila bilo kakve pritužbe roditelja u vezi ovog problema, niti je videla bilo kakav dokaz o neprikladnom ponašanju.
Međutim, portparol nije mogao da kaže koliko dugo je ovaj propust bio prisutan u aplikaciji, niti kada je Facebook postao svestan toga.
Common Sense Media, američka neprofitna organizacija koja se bavi bezbednošću dece na internetu, kaže da je ovaj sigurnosni propust potvrdio strahove koje je organizacija imala o aplikaciji kada je prvi put pokrenuta.
"Facebook Messenger Kids je samo najnoviji primer Facebookovog proizvoda koji predstavlja nepoznate rizike privatnosti za roditelje i korisnike", rekao je osnivač i izvršni direktor ove organizacije ističući da osim brige za privatnost, postoje i ozbiljne rezerve stručnjaka za razvoj dece u vezi sa uticajima društvenih medija na tinejdžere. "Postavlja se pitanje zašto nam je potreban proizvod osmišljen da privuče i angažuje decu."

Izdvojeno
Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje
Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke
.jpg)
Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje
Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u
.jpg)
Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje
Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje
TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje
Pratite nas
Nagrade