Facebook razvija novi metod za borbu protiv dipfejka
Društvene mreže, 18.06.2021, 12:30 PM
Facebook planira dalje istraživanje deepfake tehnologije kako bi se zaštitio od budućih pretnji, iako to trenutno nije veliki problem za kompaniju, objavio je The Verge.
Kompanija nastavlja da finansira istraživanja o ovoj tehnologiji a najnovije je ono koje sprovode naučnici sa Državnog univerziteta u Mičigenu (MSU). Ono je usredsređeno na razvoj metode za reverzno inženjerstvo za deepfake: analiziranje slika generisanih veštačkom inteligencijom kako bi se otkrile karakteristike modela mašinskog učenja koji stoji iza njih.
Ovo je veoma važno jer bi moglo da pomogne Facebooku da pronađe sajber kriminalce koji šire deepfake na društvenim mrežama. Ovaj sadržaj može uključivati lažne informacije, ali i pornografiju. Deepfake tehnologija se veoma često koristi za ovo potonje.
Prethodna istraživanja u ovoj oblasti uspela su da identifikuju koji poznati AI model je stvorio deepfake, ali ova studija ide korak dalje identifikujući arhitektonske karakteristike nepoznatih modela. Ove karakteristike, poznate kao hiperparametri, moraju se postaviti u svakom modelu mašinskog učenja poput delova motora. Zajedno ostavljaju jedinstveni otisak prsta na gotovoj slici koji se može koristiti za utvrđivanje izvora.
Prepoznavanje karakteristika nepoznatih modela je presudno jer je deepfake softver izuzetno lako prilagoditi. To bi moglo omogućiti kriminalcima da prikriju tragove kada ih istražitelji pokušaju pratiti, smatra Tal Hasner, Facebookov direktor istraživanja.
„Pretpostavimo da neko generiše puno različitih deepfakeova i postavlja ih na različite platforme različitim korisnicima“, kaže Hasner. „Ako je ovo novi AI model koji niko ranije nije video, tada je vrlo malo toga iz prošlosti što smo mogli da kažemo o njemu. Sada možemo da kažemo: „Pogledajte, slika koja je ovde postavljena, slika koja je tamo postavljena, sve su poticale iz istog modela." A ako bismo mogli da zaplenimo laptop ili računar koji je korišćen za generisanje sadržaja, moći ćemo da kažemo: „Ovo je krivac“.“
On je uporedio ovo sa forenzičkim tehnikama koje se koriste za identifikaciju modela kamere koja je korišćena da bi se napravila fotografija.
Facebook je prošle godine održao takmičenje za otkrivanje lažnih videa, a pobednički sistem je mogao da otkrije filmove kojima se upravlja veštačkom inteligencijom u samo 65,1% slučajeva.
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade