Facebook postigao nagodbu od 550 miliona dolara u sporu sa korisnicima zbog prikupljanja biometrijskih podataka
Društvene mreže, 30.01.2020, 02:38 AM
Facebook je juče saopštio da je postigao nagodbu vrednu 550 miliona dolara sa svojim korisnicima iz Ilinoisa koji su tužili kompaniju.
Tužba je podneta još 2015. godine, a podneli su je korisnici društvene mreže iz Ilinoisa, u SAD, koji su optužili Facebook da je prikupljajući i čuvajući biometrijske podatke miliona korisnika bez njihovog pristanka prekršio Zakon o privatnosti biometrijskih podataka ove države. Oni su u tužbi naveli da građani države Ilinois nisu pristali na skeniranje njihovih fotografija i da nisu bili obavešteni koliko dugo će se podaci čuvati kada je počelo mapiranje 2011. godine.
Facebook je to radio pomoću svoje funkcije za označavanje fotografija „Tag Suggestions“, koja je korisnicima omogućavala označavanje njihovih Facebook prijatelja na osnovu ranije učitanih fotografija.
U izjavi advokatske kancelarije “Edelson, Robbins Geller i Labaton Sucharov” kaže se da će tužioci tražiti od okružnog suda da prvo odobri nagodbu.
“Biometrija je jedno od dva glavna bojna polja, zajedno sa geolokacijom, koje će definisati naša prava na privatnost za sledeću generaciju”, rekao je u pisanoj izjavi Džej Edelson iz advokatske kancelarije koja zastupa korisnike koji su tužili Facebook.
Ilinois je jedina država koja ima Zakon o privatnosti biometrijskih podataka koji ljudima omogućava da podnesu tužbu za nadoknadu štete ako se krše njihova prava.
Facebook je rekao da se nagodio zato što je to “u najboljem interesu naše zajednice i naših akcionara da pređu preko ove stvari”.
Izdvojeno
Prevaranti koriste Meta oglase i lažne vesti za globalne investicione prevare
Investicione prevare su među najprofitabilnijim oblicima internet kriminala i sve češće koriste društvene mreže kao glavni kanal za pronalaženj... Dalje
Instagram uvodi obaveštenja za roditelje tinejdžera o pretragama vezanim za samopovređivanje
Instagram će u narednim nedeljama početi da obaveštava roditelje koji koriste opciju roditeljskog nadzora ukoliko je njihovo dete u kratkom vremens... Dalje
Reddit kažnjen zbog nezakonitog korišćenja podataka dece mlađe od 13 godina
Britanski regulator za zaštitu podataka (ICO) kaznio je društvenu mrežu Reddit sa oko 14,47 miliona funti zbog nezakonitog prikupljanja i korišće... Dalje
Irska pokrenula istragu o X-u: Grok pod lupom zbog mogućeg kršenja GDPR-a
Irska je zvanično pokrenula istragu protiv kompanije X nakon optužbi da je njen AI alat Grok generisao seksualizovane slike stvarnih osoba bez njiho... Dalje
Društvene mreže zaradile milijarde od oglasa povezanih sa prevarama
Društvene mreže ostvarile su gotovo 5,2 milijarde dolara prihoda od lažnih oglasa u Evropi tokom 2025. godine, na osnovu skoro 993 milijarde prikaz... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





