Facebook aplikacija Most Used Words optužena da prikuplja podatke korisnika
Društvene mreže, 27.11.2015, 00:30 AM
Vonvon, firma koja stoji iza kviz igre na Facebooku pod nazivom "Most Used Words" optužena je za prikupljanje ličnih podataka korisnika i nameru da ih proda online oglašivačima. Prema podacima sa sajta ove firme, više od 17 miliona ljudi je koristilo ovu aplikaciju.
Problem sa aplikacijom je u tome što ona po defaultu traži potpun pristup profilu korisnika, iako je zapravo moguće isključiti sve dozvole osim pristupa Facebook objavama da bi aplikacija normalno radila. Malo je verovatno da je većina korisnika koji su koristili aplikaciju to znala i da su ograničili aplikaciji pristup podacima.
Aplikacija najpre traži od korisnika da se prijavi sa korisničkim imenom i lozinkom Facebook naloga. Kada je prijavljen, aplikacija traži još ličnih informacija korisnika, uključujući ime, profilnu sliku, pol, datum rođenja, mesto rođenja, mesto stanovanja, istoriju obrazovanja, IP adresu i druge informacije koje su u vezi uređaja sa koga se korisnik koristi ovu aplikaciju.
Međutim, to nije sve. Prema politici privatnosti Vonvona, kompanija može koristiti informacije o korisniku čak i ako on ugasi svoj nalog.
Korisnik daje dozvolu aplikaciji da čuva njegove informacije na serverima širom sveta, uključujući i mesta gde podaci korisnika možda neće biti adekvatno zaštićeni.
Ali ono što je najspornije su pojedini delovi politike privatnosti koji omogućavaju kompaniji da podatke korisnika deli sa trećom stranom, a to obično podrazumeva online oglašivače. To je definisano tako da se praktično saglasnost korisnika sa politikom privatnosti smatra pristankom korisnika.
Direktor Vonvona odgovorio je saopštenjem na ove optužbe koje su došle sa sajta Comparitech rekavši da im njihova politika privatnosti zaista omogućava da čuvaju i dele informacije o korisnicima, ali da njegova kompanija nikada nije koristila to svoje pravo. On je istakao da oni ne čuvaju lične podatke korisnika te da i nemaju šta da prodaju.
Direktor Vonvona je takođe rekao da se svi podaci prikupljaju da bi se proizveli rezultati kviza. Ipak on nije objasnio zašto aplikacija po defaultu zahteva toliko mnogo detalja sa profila korisnika, iako se rezultati dobijaju i ako korisnik odabere da maksimalno ograniči zahteve aplikacije.
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade