Evropska komisija pokreće istragu o TikToku zbog kršenja zakona EU o zaštiti i privatnosti dece
Društvene mreže, 21.02.2024, 00:30 AM
Evropska komisija otvorila je istragu o TikToku zbog sumnje da krši pravila Evropske unije o zaštiti dece, transparentnosti oglašavanja, pristupa podacima i privatnosti maloletnih korisnika platforme.
Evropska komisija je 19. februara objavila da pokreće formalni postupak za procenu da li je platforma prekršila Zakon o digitalnim uslugama EU (DSA).
Istraga će se fokusirati na nekoliko pitanja. Cilj istrage je pre svega procena da li je TikTok implementirao smanjenje sistemskih rizika, uključujući algoritamske sisteme, koji mogu stimulisati zavisnost i stvoriti takozvani „efekat zečje rupe“, tj. gubljenja poimanja o vremenu i zanemarivanja drugih obaveza. EU želi da utvrdi da li je TikTok primenio odgovarajuće mere da bi obezbedio visok nivo privatnosti, bezbednosti i bezbednosti za maloletnike, posebno u vezi sa podrazumevanim podešavanjima privatnosti za maloletne korisnike. Istraga treba da da i procenu mera koje je TikTok preduzeo da poveća transparentnost svoje platforme.
Neispunjavanje ovih zahteva predstavlja kršenje nekoliko članova DSA.
TikTok je poslao sopstvenu analizu procene rizika Evropskoj komisiji u septembru 2023. Komisija je zatim pozvala predstavnike platforme, odnosno kompanije ByteDance, da odgovore na formalne Zahteve za informacije o nelegalnom sadržaju, zaštiti maloletnika i pristupu podacima u oktobru i novembru 2023.
DSA je zakon koji je EU usvojila za regulisanje onlajn platformi i stvaranje bezbednijeg digitalnog prostora. Zakon je stupio na snagu 27. oktobra 2022. godine. On obavezuje društvene mreže da se bore protiv nelegalnog sadržaja, da zaštite osnovna prava korisnika i bore se protiv širenja dezinformacija. Svaka kompanija koja prekrši ovaj zakon može se kazniti kaznom u vrednosti do 6% svog globalnog prometa.
DSA je stupio na snagu 27. oktobra 2022, ali su platforme imale grejs period da bi se uskladile sa njegovim zahtevima. Ovaj grejs period je zavisio od tipa platformi koje je kategorizovao DSA.
Platforme sa više od 45 miliona korisnika u EU opisane su kao veoma velike onlajn platforme (VLOP) ili veoma veliki onlajn pretraživači (VLOSE). Za njih je DSA postao u potpunosti primenljiv 31. avgusta 2023.
Sve ostale platforme koje pokriva DSA morale su da se usklade sa DSA 17. februara 2024.
TikTok je 25. aprila 2023. godine označen kao veoma velika onlajn platforma, na osnovu izjave predstavnika platforme da ima 135,9 miliona aktivnih korisnika mesečno u EU.
Istraga može trajati onoliko koliko je potrebno, jer DSA ne postavlja nikakav zakonski rok za okončanje formalnog postupka.
Foto: Solen Feyissa / Unsplash
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade