Da li nas Facebook prisluškuje?
Društvene mreže, 01.06.2016, 02:30 AM
Facebook vas prisluškuje sve vreme, tvrdi profesorka sa katedre za masovne komunikacije Univerziteta Južne Floride, Keli Brns. Ona tvrdi da Facebookova aplikacija koristi mikrofon telefona da bi prikupljala informacije o čemu korisnici pričaju.
Ova funkcija je dostupna već nekoliko godina, ali je tek upozorenje profesorke Brns, skrenulo pažnju javnosti na tu činjenicu.
Ona tvrdi da se ta funkcija može koristiti za prisluškivanje razgovora korisnika i prikazivanje relevantnih oglasa. Profesorka je testirala ovu funkciju tako što je u blizini telefona pričala o nekim temama, a zatim je primetila da joj Facebookov sajt nakon toga prikazivao relevatne oglase.
Ona je, držeći telefon u ruci, rekla jasno i glasno da bi želela da ide džipom na safari u Africi. Minut kasnije, prva objava koju je videla na Facebooku je bila priča o safariju, objavljena tri sata ranije. Slučajno ili ne, i oglas sa džipovima pojavio se na Facebooku, pošto je neposredno pre toga spomenula džip.
Profesorka nije sigurna da Facebook zaista prisluškuje razgovore korisnika, jer su oglasi koje je videla na sajtu mogli bili prikazani i zbog toga što je možda pretraživala ono o čemu je pričala u blizini telefona, ali ona kaže da ni drugačiji scenario ne bi bio iznenađenje.
Iz Facebooka kažu da oni slušaju zvukove u okolini uređaja i prikupljaju informacije od korisnika, ali da se ta dva ne kombinuju, i da zvuci koji se čuju se ne koriste za prikazivanje sadržaja ili oglasa u aplikaciji. U tu svrhu se koriste informacije o interesovanjima korisnika i druge informacije.
Na stranicama za pomoć korisnika se izričito kaže da Facebook ne koristi ovu funkciju za snimanje razgovora, već da bi identifikovao šta se dešava u okolini telefona. Facebook koristi mikrofon uređaja da bi mogao da identifikuje muziku koju korisnik sluša ili film koji korisnik gleda, i da bi zatim pitao korisnika da li želi to da podeli sa svojim prijateljima.
“Mislim da ljudi ne shvataju koliko Facebook prati svaki naš potez na internetu. Facebook prati sve što radite na svom telefonu”, upozorava Brns.
Izdvojeno
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine
Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Jutjuberi na meti hakera: više od 200.000 jutjubera dobilo lažne ponude za ugovore sa poznatim brendovima
Više od 200.000 jutjubera dobilo je ponude za partnerstva i promocije, a iza ove kampanje koja je u toku, a koju su otkrili istraživači platforme z... Dalje
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Pratite nas
Nagrade