Ukradene lozinke korisnika LinkedIn-a: Lekcija koju moramo naučiti
Tekstovi o zaštiti, 07.06.2012, 10:49 AM
Čuli ste već: 6 miliona lozinki korisnika društvene mreže LinkedIn objavljeno je na jednom ruskom forumu. Iz kompanije je stigla potvrda o incidentu kao i apel korisnicima da promene lozinke za pristup nalozima ove društvene mreže.
Kako se društvena mreža sa 150 miliona korisnika odnosi prema bezbednosti njihovih naloga je jedno pitanje, i nema sumnje da će se u narednim danima kompanija naći na meti kritika stručnjaka, ali kakav je odnos korisnika prema vlastitoj bezbednosti to je pitanje koje bi bez odlaganja svako trebalo da postavi sebi.
Kakva je vaša lozinka za nalog na LinkedIn-u? Da li ste za pristup LinkedIn-u koristili istu lozinku koju koristite i za Facebook, Twitter, email ili neki drugi nalog? Kada ste poslednji put promenili lozinku za nalog na LinkedIn-u? Koliko često to činite i kada su u pitanju drugi nalozi?
“Nemate isti ključ od stana, auta, kancelarije, kase itd. Iz istog razloga ne bi trebalo da koristite istu lozinku za svoje online naloge,” kaže Džeremaja Grosman iz WhiteHat Security. “Odaberite lozinke koje je teško pogoditi, koje se ne nalaze u rečniku, sa 6 karaktera ili više, i ojačajte ih brojem ili specijalnim karakterom. Nešto kao y77Vj6t ili JX0r21b.”
Ako ste u ovom trenutku pomislili da su u vašem slučaju ovakve lozinke, koje se teško pamte, loš izbor s obzirom na broj naloga koji imate, Grosman vam nudi dve mogućnosti: čuvajte svoje lozinke na papiru koji možete čuvati u novčaniku ili u fioci stola, koju ćete naravno zaključavati. Potrebna vam je i kopija tog papira, za slučaj da izgubite original. Ukoliko vam ne odgovara ovakav način za čuvanje lozinki, Grosman preporučuje password managere, kao što su LassPass ili 1Password, programe koji čuvaju vaše lozinke na sigurnom mestu i to u enkriptovanom obliku.
Dobro odabrana lozinka čuva nalog, ali nije dovoljan garant bezbednosti.
U tekstu objavljenom u martu na blogu Whitehat Security, Grosman je naveo još nekoliko jednostavnih koraka koji efikasno štite vašu bezbednost na internetu:
-
Nadogradite operativni sistem, Microsoft Windows ili Mac OS X - zastareli softver je nerpijatelj online bezbednosti.
-
Instalirajte moderan veb brauzer ili još bolje, instalirajte dva brauzera i postarajte se da to budu najnovije verzije brauzera. Dakle, Internet Expolorer 6 nije opcija.
-
Instalirajte ekstenzije za blokiranje reklama. Ako ste korisnik brauzera Firefox ili Chorme, Grosman vam preporučuje Adblock Plus. Osim što će vam omogućiti surfovanje internetom bez reklama, ovakve ekstenzije štite vašu bezbednost i privatnost. Pregled ili klik na reklamu je često put infekcije računara malverom. Za boravak na internetu bez pratnje oglašivača i više privatnosti na internetu, Grosman preporučuje ekstenzije Disconnect ili Ghostery.
-
Koristite dva brauzera - jedan za svakodnevne aktivnosti kao što je čitanje online izdanja novina ili pregled YouTube video klipova i drugi za aktivnosti kao što su online novčane transakcije ili provera emailova. Ove veb sajtove posećujte isključivo tako što ćete u adresni bar brauzera ukucati adresu ili koristiti bookmarks linkove. Kad završite sa tim odmah zatvorite brauzer.
-
Budite oprezni kada preuzimate nešto sa interneta i paranoični kada instalirate preuzeto.
-
Pravite rezervne kopije (backup) podataka. Imajte na umu, tehnologija nije savršena, greške se dešavaju tako da budite spremni za najgori scenario (Korisni članci: Backup i Zaštita podataka)
Izdvojeno
Seksualni gruming na internetu u porastu: šta roditelji mogu da urade da bi zaštitili decu
Prema podacima britanskog Nacionalnog društva za prevenciju okrutnosti prema deci (NSPCC), gruming (grooming) na internetu je dostigao rekordan nivo,... Dalje
10 sekundi je dovoljno hakerima da dobiju pristup vašem Gmail nalogu - ali samo bez panike
Gubitak pristupa email nalogu je zastrašujuća stvar s obzirom da većina nas koristi email naloge za posao, kupovinu i zabavu na mreži. Google ka... Dalje
Da li hapšenje vlasnika Telegrama ugrožava vaše podatke iz aplikacije
Osnivač Telegrama Pavel Durov pušten je iz pritvora u Francuskoj juče poslepodne, a tužilaštvo u Parizu je saopštilo da je pokrenuta zvanična i... Dalje
Kako prevaranti koriste veštačku inteligenciju za prodaju lažnih medicinskih suplemenata na društvenim mrežama
Sponzorisani sadržaj je sve prisutniji na društvenim mrežama. Sponzorisane objave često mogu biti korisne jer su prilagođene tako da se prikazuju... Dalje
Šta bi trebalo da znate pre nego što objavite fotografije svoje dece na mreži
Roditeljstvo 21. veka je čvrsto utemeljeno na tehnologiji. Od mobilnih telefona koji zabavljaju decu dok obavljaju poslove po kući, do aplikacija ko... Dalje
Pratite nas
Nagrade