Šest saveta za sigurnije prisustvo na Facebook-u

Tekstovi o zaštiti, 09.08.2010, 00:30 AM

Šest saveta za sigurnije prisustvo na Facebook-u

Proizvođač antivirusnog softvera F-Secure objavio je vodič za korisnike Facebook-a koji njihovo prisustvo na mreži može da učini bezbednijim. U tekstu koji je pred vama prenosimo vam neke od njihovih saveta.

  • Da li znate u šta se upuštate?

    Uvid u vaše aktivnosti na ovoj društvenoj mreži ima ograničen broj ljudi, zavisno od toga kako ste podesili podešavanja privatnosti svog naloga. Neki toga nisu bili svesni, pa se dešavalo da ljudi izgube posao i da kasnije izjavljuju da su mislili da su njihove objave na Facebook-u privatna stvar. Čak 79% kompanija proverava na internetu informacije o kandidatima koji su se prijavili na oglas za posao.

  • Obezbedite svoj računar

    Za sajber-kriminalce Facebook sa svojih pola milijarde korisnika predstavlja rudnik zlata. Gde ste vi, tu su i oni. Zato ažuriranje programa, operativnog sistema i antivirusnog programa smatrajte preduslovom boravka na društvenoj mreži.

  • Korisitite jedinstvene, “jake” šifre

    Ime ljubimca, vaše ime ili bilo koja informacija koja se može pronaći na vašem profilu nije dobar izbor za šifru. Ne koristite iste šifre za različite naloge, i na pitanje svog browsera da li želite da vaša šifra bude zapamćena odgovorite odrečno.

  • Filter za prijateljstva na Facebook-u

    Iako nema jedinstvenog recepta, pokušajte da razdvojite profesionalno od privatnog. 70% korisnika Facebook-a izjasnilo se protiv prijateljstva sa svojim šefovima na Facebook-u. Ako već nikako niste mogli da kliknete na “ignore” i odbijete zahtev za prijateljstvo, onda u podešavanjima privatnosti, u opciji "custom settings”, podesite šta i kome od sadržaja vašeg naloga može biti dostupno. Ako ne želite da Facebook pretražuje vaše email kontakte kako bi vas povezao sa što više ljudi, tu opciju možete isključiti klikom na dugme “ukloni” (“remove”) na strani ovde. Ako ne želite da vas Facebook predlaže drugima kao prijatelja, sledite sledeće korake: “Privacy settings” --> “Settings” --> “Basic Directory Information” --> “Friends only”.

  • Pre nego kliknete - razmislite

    Jedan pogrešan 'like' i vi ste završili na malicioznom sajtu, žrtva ste phisihing napada ili spamujete svoje prijatelje. To što je neko od vaših Fb prijatelja linkovao nešto, ne znači da i vi treba da kliknete na link.

  • Ne računajte sa tim da Facebook štiti vašu privatnost

    Cilj Facebook-a jeste umrežavanje što većeg broja ljudi. Vaš cilj ne mora da bude isti. Kada odlučite šta vam je važnije, povezivanje sa ljudima ili privatnost, onda shodno tome možete podesiti i opcije u okviru “Basic Directory Information”. F- secure preporučuje sa samo slanje zahteva za prijateljstvo i slanje poruka treba da budu dostupni svima. Takođe, njihova preporuka je da u opciji “Privacy Settings” odaberete opciju “Friends Only” kada je reč o sadržaju vašeg profila kojeg delite sa drugima.

Ostatak F-secure vodiča za Facebook možete videti na


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Oglašivači dele podatke o korisnicima interneta sa obaveštajnim agencijama

Oglašivači dele podatke o korisnicima interneta sa obaveštajnim agencijama

Svaki klik na veb sajt, svako skrolovanje u mobilnoj aplikaciji i svaka reč koju unesete u pretragu prate desetine tehnoloških i marketing kompanija... Dalje

Šta ne treba deliti sa AI čet-botovima

Šta ne treba deliti sa AI čet-botovima

AI čet-botovi su postali izuzetno popularni i korisni alati za dobijanje informacija, saveta i pomoći o raznim temama. Možete ih koristiti za krei... Dalje

Zašto sajber kriminalci sve češće koriste PDF-ove za napade

Zašto sajber kriminalci sve češće koriste PDF-ove za napade

Sajber kriminalci koriste stari medij (PDF-ove) na nov i opasan način, upozoravaju istraživači kompanije Avast. PDF-ovi su postali sinonim za prakt... Dalje

Kako da sa Googlea, Facebooka, Instagrama i TikToka uklonite fotografije vaše dece koje su postavili drugi

Kako da sa Googlea, Facebooka, Instagrama i TikToka uklonite fotografije vaše dece koje su postavili drugi

Mnogi roditelji postaju svesni rizika povezanih sa deljenjem fotografija i video snimaka dece na internetu. Međutim, pojavljuje se nova, zabrinjavaju... Dalje

Rizici ''sharentinga'': Kako će slike vaše dece koje danas delite na društvenim mrežama uticati na njih u budućnosti

Rizici ''sharentinga'': Kako će slike vaše dece koje danas delite na društvenim mrežama uticati na njih u budućnosti

„Sharenting“, kombinacija reči „sharing“ i „parenting“ („deljenje“ i „roditeljstvo“), je ... Dalje