Deca sve češće koriste tajne aplikacije za sakrivanje fotografija i video snimaka: evo kako da ih zaštitite od ove opasne ideje
Tekstovi o zaštiti, 30.12.2024, 13:30 PM
Danas mnoga deca koriste aplikacije čija je osnovna funkcija da sakriju privatni sadržaj iza ikona običnog izgleda. Nešto kao čuvanje tajni u dnevniku, samo što su ove aplikacije novi nivo privatnosti koji otežava roditeljima da razumeju šta njihova deca rade na mreži.
Takozvane „varalice“ su mobilne aplikacije maskirane u obične aplikacije, kao što su kalkulatori, muzički plejeri ili foto galerije. Iako ove aplikacije mogu pomoći u zaštiti ličnih podataka, one takođe omogućavaju deci i tinejdžerima da sakriju stvari koje ne žele da njihovi roditelji ili staratelji vide, poput fotografija, video snimaka ili privatnih razgovora. Ovo čini praćenje sadržaja dečjeg telefona izazovnim za roditelje.
Ove aplikacije, koje se često nazivaju „trezor“, „duh“ ili „tajne“ aplikacije, stapaju se sa drugim ikonama na telefonu, što otežava njihovo otkrivanje. Na primer, aplikacija koja se pojavljuje kao običan kalkulator može da čuva skrivene fotografije ili fajlove. Unošenje lozinke otključava ove sakrivene fajlove, ali deca mogu da postave i sekundarnu „lažnu“ lozinku, tako da roditelji vide samo bezopasan sadržaj.
Neke od najpopularnijih aplikacija za skrivanje sadržaja na uređaju su:
Kalkulatori: Neke aplikacije za varanje se pojavljuju kao kalkulatori, stapajući se sa predinstaliranim ikonama kalkulatora na Apple ili Android uređajima. Uočavanje duple ikone kalkulatora na dečjem telefonu može ukazivati na prisustvo varalice. Ove aplikacije često funkcionišu kao trezori za fotografije i video snimke, zahtevaju lozinku ili PIN za pristup i obično su besplatne sa kupovinom u aplikaciji. Tinejdžeri mogu da koriste ove aplikacije, kao što je aplikacija Secret Calculator, da sakriju privatni sadržaj. Na primer, kalkulator normalnog izgleda može se transformisati u skriveni trezor unošenjem određene lozinke i čuvanjem fotografija i video snimaka sakrivenim od drugih.
Aplikacije za beleške: Slično kao kod kalkulatora, neke aplikacije oponašaju aplikacije za beleške a služe kao tajni trezori za slike, video snimke, poruke ili dokumente. Prodavnice aplikacija nude razne aplikacije ove vrste, sa različitim funkcijama zaštite i metodama upravljanja korisničkim podacima. Pošto se često preuzimaju iz nepoznatih izvora, deca se mogu suočiti sa dodatnim rizicima po privatnost i bezbednost kada koriste ove aplikacije
Keepsafe: Keepsafe korisnicima nudi prostor zaštićen PIN-om i otiskom prsta za fotografije i video snimke, uključujući opciju da se prikrije sama aplikacija. Keepsafeove premium funkcije uključuju lažne PIN-ove za prijavu, upozorenja o provali i automatsko zaključavanje za hitne situacije. Prema opisu na Google Play, Keepsafe obezbeđuje „šifrovanje vojnog nivoa“ i više nivoa zaštite.
PV Private Album: Ova aplikacija nudi neograničeno skladištenje u oblaku i omogućava korisnicima da prilagode svoju ikonu za kamuflažu. Potreban je PIN za otključavanje a aplikacija nudi i alate za uređivanje fotografija zajedno sa upozorenjem o provali. Ove funkcije olakšavaju deci da spoje aplikaciju sa uobičajenim ikonama na svojim uređajima.
Vaulty: Vaulty se predstavlja kao muzički plejer, ali skriva trezor za fotografije, video snimke i dokumente. Organizuje sadržaj u foldere zaštićene lozinkama ili biometrijskom autentifikacijom. Korisnici čak mogu da snimaju fotografije direktno u aplikaciji i da ih čuvaju odvojeno, zbog čega je Vaulty veoma popularna aplikacija.
Double App: Dostupna i za Android i za iOS. Double App nudi privatni prostor za skrivanje fotografija, video snimaka i poruka i omogućava mladim korisnicima da lozinkom sakriju svoju komunikaciju, slike i video snimke od roditelja.
Gallery Vault: Gallery Vault se maskira kao standardna aplikacija za galeriju fotografija ali zapravo omogućava korisnicima da sakriju fotografije, video snimke i druge fajlove. Uz podršku za biometrijsku autentifikaciju kao što su otisak prsta i Face ID, Gallery Vault roditeljima otežava otkrivanje sakrivenog sadržaja na uređaju deteta.
Kako saznati da li dete koristi neku ovakvu aplikaciju?
Počnite tako što ćete pretražiti „secret apps“ ili „decoy apps“ u prodavnici aplikacija na svom uređaju da biste znali kako ove aplikacije izgledaju.
Proverite sve aplikacije na telefonu vašeg deteta. Ako ima dve iste aplikacije, kao što su kalkulatori, beleške ili baterijske lampe, jedna od njih može biti aplikacija koju tražite. Potražite uobičajena imena aplikacija za skrivanje ili aplikacije koje vam se ne čine neophodnim.
Proverite izvode platne kartice. Mnoge aplikacije ove vrste nude premium funkcije uz naknadu, a ovi troškovi se mogu pojaviti na vašim izvodima ako je dete koristilo karticu povezanu sa vašim nalogom.
Na Android uređajima, potražite sumnjive foldere koje kreiraju aplikacije za skrivanje sadržaja. Na iOS uređajima pregledajte listu aplikacija i proverite koliko prostora koriste. Kalkulatori, baterijske lampe i druge uslužne aplikacije obično koriste maksimalno 50 MB.
Zašto su ove aplikacije rizične?
Iako se često reklamiraju kao bezbedne one zapravo mogu ugroziti privatnost podataka. Neke od ovih aplikacija mogu da pristupe sačuvanim informacijama, uključujući fotografije, lozinke i druge osetljive podatke, a druge mogu da sadrže malver koji može da ukrade podatke ili dobije pristup uređaju, dovodeći privatne podatke u opasnost.
Takođe, mnogi tinejdžeri koriste ovakve aplikacije da sakriju neprikladne ili eksplicitne fotografije, poruke i drugi sadržaj od svojih roditelja.
Skrivene aplikacije mogu omogućiti komunikaciju sa nepoznatim ljudima ili vršnjacima bez znanja roditelja, što povećava rizik od sajber nasilja ili susreta sa internet predatorima. Bez odgovarajućeg nadzora, deca mogu nesvesno da podele lične podatke sa ljudima koji nemaju dobre namere.
Ove aplikacije mogu da izazovu zavisnost kod dece, koja često proveravaju ove aplikacije ili se bave skrivenim sadržajem, i mogu stvoriti strah od propuštanja (FOMO, Fear of missing out), što negativno utiče na njihovo samopoštovanje i mentalno zdravlje.
Šta treba da uradite ako vaše dete ima aplikaciju za sakrivanje?
Iako otkrivanje ovakve aplikacije može biti zabrinjavajuće, nemojte prebrzo donositi zaključke. Vaše dete može imati bezazlene razloge za korišćenje aplikacije, kao što je zaštita fajlova ako izgubi uređaj. Saslušajte ga i potražite zajedno bolje rešenje.
Aplikacije za skrivanje sadržaja mogu biti primamljive za tinejdžere. Ako želite da ih zaštitite, onda radite na tome da sa detetom izgradite odnos poverenja, pokažite iskreno interesovanje za njegov digitalni život i ohrabrite ga da sa vama razgovara o svojim aktivnostima na mreži. Razgovarajte o potencijalnim rizicima čuvanja ili deljenja neprikladnih slika ili razgovora. Pomozite mu da shvati da kada se nešto podeli na internetu, teško se može u potpunosti ukloniti. Podsetite svoje dete da iako ove aplikacije mogu da obezbede izvesnu privatnost, kada pošalje sadržaj drugima, to je van njegove kontrole.
Izvor: Bitdefender
Foto: Adrian Swancar | Unsplash
Izdvojeno
Deca sve češće koriste tajne aplikacije za sakrivanje fotografija i video snimaka: evo kako da ih zaštitite od ove opasne ideje
Danas mnoga deca koriste aplikacije čija je osnovna funkcija da sakriju privatni sadržaj iza ikona običnog izgleda. Nešto kao čuvanje tajni u dne... Dalje
Kloniranje glasa veštačkom inteligencijom: kako da primetite prevaru
Kloniranje glasa postoji godinama. Ranije je, međutim, trebalo da preuzmete poseban softver da biste sintetizovali ili klonirali glas. Sada postoji ... Dalje
Da li je prekrivena veb kamera na laptopu paranoja ili pametno razmišljanje?
Pre samo jedne decenije, ljudi koji su lepili traku preko veb kamere smatrani su pomalo ekscentričnim. Međutim, danas mnogi modeli laptopa imaju ugr... Dalje
Sajber kriminalci sve više koriste veštačku inteligenciju za skoro sve vrste prevara
Kada je reč o prevarama, sajber kriminalci se sve više oslanjaju na veštačku inteligenciju (AI) za generisanje teksta, slika, zvuka i videa, upozo... Dalje
Seksualni gruming na internetu u porastu: šta roditelji mogu da urade da bi zaštitili decu
Prema podacima britanskog Nacionalnog društva za prevenciju okrutnosti prema deci (NSPCC), gruming (grooming) na internetu je dostigao rekordan nivo,... Dalje
Pratite nas
Nagrade