Da li su pametni kućni uređaji zaista pametan izbor za vašu privatnost?
Tekstovi o zaštiti, 24.04.2023, 09:00 AM
Pametni kućni uređaji postaju sve popularniji poslednjih godina. Međutim, kako sve više ovih uređaja postaje međusobno povezano i kako prikupljaju i prenose sve više podataka, raste zabrinutost u vezi sa implikacijama na privatnost i bezbednost njihove upotrebe.
Pametni kućni uređaji kao što su pametni termostati, sigurnosne kamere, brave na vratima, svetla, pa čak i uređaji kao što su frižideri i mašine za pranje veša, obično se kontrolišu putem aplikacija instaliranih na pametnim telefonima i često se mogu integrisati sa virtuelnim pomoćnicima kao što su Amazon Alexa ili Google Assistant.
Prednosti pametnih kućnih uređaja su jasne - oni vam mogu uštedeti vreme i novac automatizacijom zadataka i smanjenjem potrošnje energije. Na primer, pametni termostat može podesiti temperaturu vašeg doma na osnovu vaših navika i preferencija, dok pametna mašina za pranje veša može optimizovati raspored pranja veša kako bi uštedela vodu i struju. Pametni kućni uređaji takođe mogu poboljšati bezbednost, omogućavajući vam da daljinski nadgledate svoj dom i primate upozorenja ako se desi nešto neobično.
Ali pametni kućni uređaji neprestano prikupljaju podatke o vašim aktivnostima, preferencama i navikama. Ovi podaci se koriste za poboljšanje performansi uređaja i za pružanje personalizovanih preporuka i usluga. Obični pametni aparat za kafu može zaraziti vaš sistem ransomwareom ili možda prikupljati podatke o vašim preferencijama za hladno i toplo, dok pametni frižider može da prati vašu potrošnju hrane i predloži recepte na osnovu onoga što imate pri ruci.
Neki od podataka koje prikupljaju pametni uređaji mogu biti osetljivi, uključujući informacije o vašim dnevnim rutinama, obrascima spavanja, pa čak i vašim vezama. Ovi podaci se često prenose u skladište u oblaku radi analize i mogu se deliti sa drugim kompanijama u marketinške i istraživačke svrhe
Pametni kućni uređaji imaju mnoge prednosti, ali i potencijalne rizike za privatnost. Jedan od najčešćih bezbednosnih problema sa uređajima za pametne kuće je kompromitovanje podataka, što može dovesti do krađe vaših ličnih podataka, uključujući vaše ime, adresu i informacije o plaćanjima.
Ovi uređaji takođe mogu biti ranjivi na hakerske napade, omogućavajući sajber kriminalcima da dobiju pristup vašoj kućnoj mreži i osetljivim podacima. Povezivanjem na jedan pametni kućni uređaj, haker može pristupiti i pokrenuti napade na druge uređaje povezane na vašu kućnu mrežu, uključujući vaš računar i pametni telefon. Sigurnosne kamere mogu biti hakovane i omogućiti hakerima da posmatraju vas i vašu porodicu.
Pametni kućni uređaji takođe mogu da prate vaše kretanje i aktivnosti, uključujući kada ulazite i izlazite iz kuće i koliko često koristite određene uređaje. Koristeći ove informacije, kompanije mogu kreirati detaljne profile vašeg ponašanja i preferencija, koje mogu prodati oglašivačima.
Kako da zaštitite svoje pametne kućne uređaje od ovakvih pretnji?
Postoji nekoliko mera koje možete preduzeti da zaštitite svoju privatnost kada koristite pametne kućne uređaje. Pre svega, birajte samo renomirane brendove koji su dokazali posvećenost privatnosti i bezbednosti. Pre kupovine proizvoda, pročitajte recenzije i izvršite temeljno istraživanje kako biste doneli ispravnu odluku.
Zaštita vaše kućne mreže može mnogo doprineti zaštiti pametnih kućnih uređaja. Jaka lozinka i omogućavanje dvofaktorske autentifikacije gde god je to moguće su odlični načini za poboljšanje bezbednosti kućne mreže. Ažurirajte firmware rutera i razmislite o odvajanju pametnih kućnih uređaja na zasebnu mrežu kako biste ograničili potencijalni uticaj kompromitovanja podataka.
Pažljivo pročitajte politiku privatnosti proizvođača pre kupovine da biste razumeli kako prikupljaju, koriste i dele vaše podatke. Ovo će vam dati bolju predstavu o tome koje vrste podataka će proizvođač prikupiti i šta će sa njima raditi. Razmislite o tome da onemogućite sve nepotrebne funkcije na uređaju koje nećete koristiti, jer ove funkcije možda prikupljaju i prenose dodatne podatke.
Redovno ažurirajte svoje uređaje. Nova ažuriranja softvera mogu pomoći da uređaji budu sigurni.
Foto: Sebastian Scholz (Nuki) / Unsplash
Izdvojeno
Da li je prekrivena veb kamera na laptopu paranoja ili pametno razmišljanje?
Pre samo jedne decenije, ljudi koji su lepili traku preko veb kamere smatrani su pomalo ekscentričnim. Međutim, danas mnogi modeli laptopa imaju ugr... Dalje
Sajber kriminalci sve više koriste veštačku inteligenciju za skoro sve vrste prevara
Kada je reč o prevarama, sajber kriminalci se sve više oslanjaju na veštačku inteligenciju (AI) za generisanje teksta, slika, zvuka i videa, upozo... Dalje
Seksualni gruming na internetu u porastu: šta roditelji mogu da urade da bi zaštitili decu
Prema podacima britanskog Nacionalnog društva za prevenciju okrutnosti prema deci (NSPCC), gruming (grooming) na internetu je dostigao rekordan nivo,... Dalje
10 sekundi je dovoljno hakerima da dobiju pristup vašem Gmail nalogu - ali samo bez panike
Gubitak pristupa email nalogu je zastrašujuća stvar s obzirom da većina nas koristi email naloge za posao, kupovinu i zabavu na mreži. Google ka... Dalje
Da li hapšenje vlasnika Telegrama ugrožava vaše podatke iz aplikacije
Osnivač Telegrama Pavel Durov pušten je iz pritvora u Francuskoj juče poslepodne, a tužilaštvo u Parizu je saopštilo da je pokrenuta zvanična i... Dalje
Pratite nas
Nagrade