Ako tražite posao koji možete raditi od kuće, čuvajte se ponuda za posao iz snova
Tekstovi o zaštiti, 14.01.2025, 12:00 PM
Ako ste u potrazi za poslom koji se radi od kuće budite spremni na susrete sa prevarantima koje će vam nuditi prilike koje se ne propuštaju i poslove iz snova, a na kraju, ukoliko ne budete oprezni, ne samo da nećete dobiti obećanu zaradu, već vas ove ponude mogu koštati vremena, novca i samopouzdanja.
Stručnjaci kompanije Avast analizirali su devet najčešćih prevara sa kojima se susreću oni koji traže posao koji mogu raditi od kuće.
Prva među njima je multilevel marketing (MLM) - prevaranti obećavaju ljudima koje traže posao da će „biti sami svoji šefovi“ i „neograničenu zaradu“. Realnost je da plaćate da uđete u igru, često bez stvarnog povraćaja ulaganja. Znaci upozorenja za ovu vrstu prevara su oglasi za posao u kojima se naglašava da zaposlenje zavisi od prodaje proizvoda, plaćanje naknade da biste uopšte mogli da radite ovaj „posao iz snova“ i nerealna obećanja o zaradi uz malo rada.
Prevaranti vam mogu ponuditi posao gde bi vaša obaveza bila da prebacite novac ili kupite nešto po njihovom nalogu. Dobićete ček od njih, a shvatićete da ste prevareni kada ne budete mogli da ga unovčite, a poslodavci budu nestali.
Čuvajte se i obećanja o poslu iz snova za koji je uslov da platite „obaveznu obuku“. Kada platite obuku, ne samo da neće biti obuke, već neće biti ni ponude za posao. Znaci upozorenja su zahtev da unapred platite obuku, nema detalja o poslodavcu ili pojedinostima posla i što sve deluje previše dobro da bi bilo istinito.
Poslovi koji obećavaju veliku zaradu, ali za koje je potrebno da investirate i da platite kriptovalutom, su za izbegavanje jer u većini slučajeva, ne samo da nećete zaraditi, nego ćete izgubiti i ono što ste imali.
Mnogi prevaranti se lažno predstavljaju kao predstavnici legitimnih kompanija, nudeći poslove putem emaila ili SMS-a bez intervjua. Znaci upozorenja su to što su poruke generičke, sa malo personalizacije, komunikacija se odvija preko neprofesionalnih ili ličnih naloga, a posao se nudi hitno, bez potrebe za prethodnim razgovorom sa kandidatom.
Ponuda poput „Zaradite 100 dolara po satu, iskustvo nije potrebno!“, možda deluje primamljivo, ali je malo verovatno da ćete išta zaraditi. Ako zvuči previše dobro da bi bilo istinito, verovatno jeste. Znaci upozorenja su izuzetno visoka plata za jednostavne zadatke, nejasan ili nikakav opis radnih obaveza i pritisak da se ponuda brzo prihvati.
Prevaranti koji se predstavljaju kao poslodavci mogu tražiti vaše osetljive podatke, pod izgovorom da je to neophodno za zaposlenje. Ako se komunikacija odvija preko neformalnih kanala i nema transparentnosti o tome kako će se vaši podaci koristiti, odustanite.
Jedan od poslova koji vam može biti ponuđen kao opcija rada od kuće podrazumeva primanje i slanje paketa sa robom kupljenom ukradenim kreditnim karticama. Učešće u tom vas čini saučesnikom u prevari. Radno mesto u takvim ponudama za posao je obično nešto kao „koordinator otpreme“. Paketi koji će vam biti isporučeni na kućnu adresu dolaze sa nejasnim uputstvima, a komunikacija sa „poslodavcima“ je minimalna.
Prevaranti koji se predstavljaju kao rukovodioci pod stresom mogu tražiti osobe koje traže posao za radna mesta sa nejasnim ugovorima i neurednom komunikacijom. Znaci upozorenja bi mogli biti brojne greške u kucanju i gramatičke greške u porukama, nejasna uputstva ili odgovornosti, komunikacija putem privatne email adrese ili aplikacija, i neobični načini plaćanja.
Kako da se zaštitite od ovakavih prevara? Stručnjaci kompanije Avast savetuju da pre nego prihvatite bilo kakvu ponudu za posao uradite detaljno istraživanje, potražite kompaniju na internetu, jer pravi poslodavci će imati jasno prisustvo na mreži sa recenzijama i kontakt informacijama. Pročitajte recenzije o kompaniji, probajte da nađete šta o njoj kažu sadašnji i bivši zaposleni.
Nikada ne delite osetljive lične podatke osim ako niste sigurni da je poslodavac legitiman.
Nikada ne plaćajte za posao i ne kupujte za poslodavce jer pravi poslodavac nikada neće tražiti od vas da platite unapred ili kupite nešto za njega.
Obratite pažnju na stil komunikacije, nedosledne poruke, greške u kucanju ili neprofesionalne platforme.
Prevaranti su nemilosrdni, kažu iz Avasta, ali sa ovim znanjem možete izbeći njihove zamke. Prepoznavanje znakova upozorenja i oprez su vaša najbolja odbrana.
Foto: BRUNO CERVERA | Unsplash
Izdvojeno
Ako tražite posao koji možete raditi od kuće, čuvajte se ponuda za posao iz snova
Ako ste u potrazi za poslom koji se radi od kuće budite spremni na susrete sa prevarantima koje će vam nuditi prilike koje se ne propuštaju i poslo... Dalje
Robot usisivači: korisni pomoćnik ili špijun u kući?
Zamislite da ustanete u toku noći da popijete čašu vode, i da iz mraka neko počne da viče na vas. To bi u najmanju ruku bilo neprijatno, ali ba... Dalje
Deca sve češće koriste tajne aplikacije za sakrivanje fotografija i video snimaka: evo kako da ih zaštitite od ove opasne ideje
Danas mnoga deca koriste aplikacije čija je osnovna funkcija da sakriju privatni sadržaj iza ikona običnog izgleda. Nešto kao čuvanje tajni u dne... Dalje
Kloniranje glasa veštačkom inteligencijom: kako da primetite prevaru
Kloniranje glasa postoji godinama. Ranije je, međutim, trebalo da preuzmete poseban softver da biste sintetizovali ili klonirali glas. Sada postoji ... Dalje
Da li je prekrivena veb kamera na laptopu paranoja ili pametno razmišljanje?
Pre samo jedne decenije, ljudi koji su lepili traku preko veb kamere smatrani su pomalo ekscentričnim. Međutim, danas mnogi modeli laptopa imaju ugr... Dalje
Pratite nas
Nagrade