Žrtvama ransomwarea DecryptorMax dostupan besplatni alat za dešifrovanje fajlova
Vesti, 01.12.2015, 00:30 AM

Firma Emisoft je napravila alat za dešifrovanje fajlova koje je šifrovao ransomware DecryptorMax, poznat i pod nazivom CryptInfinite.
Ovaj ransomware se širi preko Word dokumenata u spam emailovima.
Do infekcije dolazi kada korisnik otvori dokument i uključi Word Macros tako da može videti fajl. Word Macros su poznati kao slaba tačka koju koriste mnogi autori malvera za njihovo širenje.
Kada dođe do infekcije ransomware počinje da šifruje fajlove na računaru, dodajući šifrovanim fajlovima ekstenziju .crinf.
Obaveštenja o otkupu u formi fajla pod nazivom ReadDecryptFilesHere.txt nalaze se u svakom folderu koji sadrži kriptovane fajlove. Od žrtve se traži da u roku od 24 sata plati 500 dolara i to tako što će poslati PayPal MyCach vaučer kod na jednu od tri email adresa: [email protected], [email protected] ili [email protected]. Žrtvi se preti da ako ne plati u roku od 12 sati, da će cena ključa za dešifrovanje biti udvostručena, kao i da će posle 24 sata ključ za dešifrovanje biti obrisan tako da više neće moći da povrati svoje fajlove.
Ransomware zamenjuje pozadinsku sliku računara i to obaveštenjem o otkupu.
On briše Shadow Volume kopije i isključuje Windows Startup Repair tako da korisnik neće moći da učita ranije napravljene rezervne kopije fajlova.
Alat koji je napravio Emisoft nazvan je DecryptInfinite. On je jednostavan za upotrebu tako da će žrtve DecryptorMaxa moći da otključaju svoje fajlove bez plaćanja otkupa.
DecryptInfinite se koristi tako što žrtva treba da prevuče istovremeno dva fajla preko ikone decrypt_cryptinfinite.exe, i to fajl koji je šifrovao ransomware, kao i verziju istog fajla u nešifrovanom obliku.
Ako žrtva nema bar jedan fajl u nešifrovanom obliku, ona treba da preuzme bilo koji PNG fajl sa interneta i da ga zajedno sa šifrovanim PNG fajlom sa svog računara prevuče preko ikone decrypt_cryptinfinite.exe. Rezultat će biti isti.
Posle ovoga, alat će moći da obezbedi korisniku ključ za dešifrovanje fajlova.
Jedino što će žrtvi biti potrebno je strpljenje jer je ovo dugotrajan proces.
Više detalja o tome kako radi ovaj alat možete naći na sajtu Bleeping Computer.

Izdvojeno
Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa
.jpg)
Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje
Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišća... Dalje
Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako d... Dalje
Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Istraživači sajber bezbednosti u SOCRadar-u otkrili su novu taktiku napada koju koristi ozloglašena APT grupa Storm-2372 koju podržava Rusija. Pre... Dalje
Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru
.jpg)
Ako koristite WhatsApp Desktop na Windows-u, ažurirajte aplikaciju na najnoviju verziju 2.2450.6 da biste bili bezbedni. Greška u WhatsApp-u za Wind... Dalje
Pratite nas
Nagrade