Piraterija i malveri: Zašto je besplatno ponekad najskuplje
Vesti, 11.10.2012, 07:35 AM

Napadi sa interneta su u porastu, ali rizici koje nosi pretraživanje interneta su zanemarljivo mali u o odnosu na opasnost koju predstavlja preuzimanje i deljenje nelegalnog softvera, video i muzičkih fajlova i drugih piratizovanih sadržaja.
U najnovijem Microsoft-ovom izveštaju (pdf) koji se bavi problemima bezbednosti, objavljenom u ponedeljak, upozoreno je na rastući trend infekcija čiji su izvor nebezbedni lanci snabdevanja, koji se u izveštaju definišu kao veb sajtovi, protokoli, i drugi kanali kojima se distribuiraju programi i drugi fajlovi.
Takozvani lanci snabdevanja uključuju veb sajtove sajber podzemlja, P2P mreže, kopije diskova i nepouzdane arhive softvera i druge nesigurne izvore.
Ponekad su žrtve napada potpuno nevine, kao na primer u sučaju preuzimanja besplatnih softverskih paketa za koje se ispostavi da kriju malver. Primera radi, u prvoj polovini ove godine istraživači Microsoft-a su otkrili 35 različitih vrsta malvera maskiranih u “install_adobeflash.exe”.
Još češće se dešava da je malver upakovan u nelegalne kopije komercijalnog softvera ili medija koje preuzimaju korisnici koji žele da prođu što jeftinije.
Prirodno, iza ovih tvrdnji stoje interesi Microsoft-a. Microsoft-ov softver je među najčešće piratizovanim programima u svetu.
Da bi naglasili opasnost nelegalnog preuzimanja, Microsoft-ovi istraživači se u izveštaju posebno bave malverima i neželjenim programima koji su blisko povezani sa nelegalnim preuzimanjem.
Jedna takva porodica malvera je Win32/Keygen, što je generičko ime za kategoriju programa koji generišu licencne kodove za različite softverske pakete, kao što su MS Office, Photoshop i drugi. Tehnički, Win32/Keygen je potencijalno neželjeni program pre nego malver jer program iz ove kategorije nije nužno i nosilac štetnog koda. I druge porodice malvera kojima su se u izveštaju bavili istraživači Microsoft-a slede sličan obrazac. Neki služe za zaobilaženje procesa aktivacije MS Windows, dok drugi služe kao zakrpa za probne kopije programa da bi se otključale sve njegove funkcionalnosti.
Korisnici koji žele da dobiju nešto besplatno, rizikuju već time što tragaju za piratizovanim sadržajima. Sajtovi koji nude besplatno preuzimanje često kriju expoit-e koji mogu instalirati malvere na korisničkim računarima bez njihovog znanja, kažu u Microsoft-u.
Da bi izbegli infekciju računara, korisnici bi trebalo da slede uobičajene savete stručnjaka: da imaju instaliran antivirusni program koji mora biti redovno ažuriran, da preuzimaju sigurnosne zakrpe kako za operativni sistem tako i za sve programe instalirane na računaru.

Izdvojeno
Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa
.jpg)
Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje
Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišća... Dalje
Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako d... Dalje
Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Istraživači sajber bezbednosti u SOCRadar-u otkrili su novu taktiku napada koju koristi ozloglašena APT grupa Storm-2372 koju podržava Rusija. Pre... Dalje
Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru
.jpg)
Ako koristite WhatsApp Desktop na Windows-u, ažurirajte aplikaciju na najnoviju verziju 2.2450.6 da biste bili bezbedni. Greška u WhatsApp-u za Wind... Dalje
Pratite nas
Nagrade