CryptoDrop: Rešenje koje će možda spasiti svet od ransomwarea
Vesti, 13.07.2016, 07:00 AM

Da li ste spremni da žrtvujete desetak ili nešto više fajlova da biste od kripto-ransomwarea sačuvali ostatak fajlova koje imate na računaru? Pretpostavimo da bi odgovor većine na ovo pitanje bi bio potvrdan.
To je upravo ono što CryptoDrop radi.
Anti-ransomware rešenje, koji bez problema radi zajedno sa antivirusnim softverom, napravila je grupa istraživača sa Univerziteta Floride i Univerziteta Vilanova.
CryptoDrop funkcioniše kao sistem za rano upozoravanje. Istina, on “žrtvuje” nekoliko fajlova da bi detektovao i zaustavio delovanje ransomwarea.
Kako CryptoDrop otkriva ransomware? On ustvari treba da uoči masovnu izmenu fajlova i njihovo brisanje, zatim da primeti značajne razlike između fajlova, da primeti iznenadnu pojavu velikog broja fajlova iste vrste itd.
CryptoDop je za sada još uvek samo prototip jer istraživači još uvek traže investitora koji će im pomoći da ovo rešenje pretvore u komercijalni proizvod.
CryptoDrop je nesumnjivo prilično efikasan.
Istraživači su ga isprobali na nekoliko stotina uzoraka ransomwarea i on je sve ove malvere detektovao i to pošto su oni šifrovali u proseku samo desetak fajlova. Pri tom je izgubljeno svega 0,2 % fajlova na inficiranim računarima, što je prihvatljivo s obzirom na to da ransomware može računar u potpunosti učiniti neupotrebljivim .
CryptoDrop za sada radi samo na Windowsu na kome drži na oku fajlove korisnika i budno motri ne bi li na vreme primetio znakove karakteristične za infekciju ransomwareom.
Kada ih primeti, on zaustavlja proces šifrovanja i upozorava korisnika da se nešto sumnivo događa.
CryptoDrop nije predviđen da radi kao antivirus, već zajedno sa njim. Njegovi tvorci kažu da on ne može da otkrije i zaustavi šifrovanje fajlova pre nego što ransomware već šifruje neke fajlove, tako da je preporuka istraživača da korisnik treba da ima instalirano sveobuhvatno antivirusno rešenje, koje bi sprečilo i blokiralo poznate pretnje ovog tipa.
Više detalja o projektu CryptoDrop možete naći ovde (pdf).

Izdvojeno
Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa
.jpg)
Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje
Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišća... Dalje
Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako d... Dalje
Ruska hakerska grupa ima novu taktiku napada kojom zaobilazi dvofaktornu autentifikaciju

Istraživači sajber bezbednosti u SOCRadar-u otkrili su novu taktiku napada koju koristi ozloglašena APT grupa Storm-2372 koju podržava Rusija. Pre... Dalje
Ažurirajte WhatsApp za Windows odmah: greška u aplikaciji omogućava hakerima da instaliraju malver na računaru
.jpg)
Ako koristite WhatsApp Desktop na Windows-u, ažurirajte aplikaciju na najnoviju verziju 2.2450.6 da biste bili bezbedni. Greška u WhatsApp-u za Wind... Dalje
Pratite nas
Nagrade