Chrome će prikazivati posebno upozorenje o društvenom inženjeringu
Vesti, 16.11.2015, 00:00 AM
Chrome će od sada prikazivati upozorenje kada browser primeti da korisnici nameravaju da posete web sajtove koji su poznati po društvenom inženjeringu.
Pre osam godina, Chrome je opremljen Safe Browsing tehnologijom u cilju identifikacije web sajtova koji nisu bezbedni i obaveštavanja korisnika i web mastera kako bi se zaštitili od zloupotrebe.
Safe Browsing (Bezbedno pregledanje) se oslanja na listu web sajtova koje Googleov tim za bezbednost stalno ažurira novim sajtovima na kojima se otkriju napadi malvera ili pokušaji fišinga. Googleova tehnologija Bezbednog pregledanja svakodnevno ispituje milijarde URL-ova u potrazi za web sajtovima koji nisu bezbedni, i među kojima su mnogi legitimni, ali kompromitovani web sajtovi.
Safe Browsing prikazuje upozorenja ne samo korisnicima Google Chromea, već i korisnicima Mozilla Firefoxa i Apple Safarija. Upozorenja se prikazuju i u Google pretrazi.
Pre izvesnog vremena, Google je takođe počeo da prati i web sajtove koji šire potencijalno neželjene programe. Najbolji način za širenje ovih programa podrazumeva prevaru korisnika koje treba ubediti u to da su im takvi programi potrebni. Ta vrsta napada se zove društveni inženjering i može biti veoma efikasna ako korisnici nisu oprezni dok surfuju internetom.
Društveni inženjering je mnogo šira kategorija od tradicionalnog fišinga jer obuhvata razne vrste rizičnog i obmanjujućeg web sadržaja. Društveni inženjering se dešava kada sajt izgleda kao pouzdan, kao na primer sajt banke ili Googleov sajt, ili kada sajt pokušava da prevari korisnika i ostavi svoje lične podatke kao što je lozinka.
Da bi edukovao korisnike da prepoznaju ovu vrstu opasnosti, Google će umesto prikazivanja stare, generičke Safe Browsing stranice, od sada prikazivati posebno dizajniranu stranicu sa upozorenjem o ovoj vrsti napada.
Ovakva stranica treba da upozori korisnike da idu ka opasnom sadržaju i da će možda biti prevareni da urade nešto opasno kao što je instalacija nekog malicioznog osftvera ili otkrivanje ličnih podataka kao što su lozinke, brojevi telefona ili brojevi kreditnih kartica.
Izdvojeno
Prevaranti poklanjaju pretplatu za Telegram Premium - evo šta se krije iza toga
Prosečni čovek troši 938 dolara godišnje na 12 pretplata, otkrila je nedavno sprovedena studija kompanije Kaspersky. Postoje pretplate za sve: muz... Dalje
Ako dobijete ovakvu poruku od Netflixa, ne nasedajte – to je prevara
Bitdefender upozorava na poruke koje dobijaju korisnici Netflixa u kojima se obaveštavaju da su im nalozi suspendovani zbog neplaćene pretplate. &bd... Dalje
Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade
Istraživači firme Aqua Nautilus upozoravaju na DDoS napade ruskog hakera ili hakerske grupe Matrix, koja koristi ranjivosti i pogrešne konfiguracij... Dalje
Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima
Istraživači sajber-bezbednosti iz firme Trellix otkrili su novi napad koji koristi tehniku poznatu kao Bring Your Own Vulnerable Driver (BYOVD) da b... Dalje
Za skoro polovinu sajber napada odgovorno je svega nekoliko ransomware grupa
Prema istraživanju Corvus Insurance, pet ransomware grupa odgovorno je za 40% svih sajber-napada u trećem kvartalu 2024. Podaci iz izveštaja osigu... Dalje
Pratite nas
Nagrade