74% korisnika interneta ne može da prepozna online pretnju

Vesti, 12.10.2015, 00:00 AM

74% korisnika interneta ne može da prepozna online pretnju

Troje od četiri korisnika interneta ne znaju da prepoznaju online pretnju, pokazuje istraživanje kompanije Kaspersky Lab koja je testirala svest o sajber bezbednosti 18000 korisnika interneta koji su učestvovali u istraživanju.

Od učesnika istraživanja zatraženo je da preuzmu pesmu “Yesterday” grupe The Beatles. Od četiri ponuđene opcije za preuzimanje samo jedna je bila bezbedni .wma fajl, namerno nazvan “Betles.Yesterday.wma”. Ovaj fajl je odabralo samo 26% učesnika testa, koji su primetili da je fajl bezopasan, uprkos namerno napravljenoj grešci u nazivu fajla.

Najopasniji ponuđeni fajl, .exe, sadržao je u nazivu poznati termin “mp3”, “Beatles_Yesterday.mp3.exe”, i to je bilo dovoljno da ovaj fajl preuzme 34% učesnika testa. 14% učesnika testa je odabralo screensaver, fajl sa scr ekstenzijom, koji je mogao biti korišćen za širenje malicioznog koda, a 26% je odabralo zip fajl, koji je mogao sadržati opasne fajlove.

Istraživači Kaspersky Laba kažu da je ovaj test usledio posle nedavnog istraživanja koje su sprovele kompanija Kaspersky Lab i B2B International, koje je otkrilo da je 45% korisnika interneta imalo neki incident sa malverom u poslednjih godinu dana, a 13% onih koji su bili pogođeni time nije znalo kako se to dogodilo.

“Korisnici moraju da postanu svesniji opasnosti online sveta da bi zaštitili sebe i druge, kažu iz Kaspersky Laba.

Za korisnike interneta je od suštinskog je značaja da proveravaju znakove zlonamerne aktivnosti i da znaju kako da prepoznaju fišing stranicu ili opasno preuzimanje.

Ipak, bez obzira na to kako se korisnik snalazi u sajber prostoru, boravak na internetu bez sigurnosnih repenja je nebezbedan. Sajber kriminalci razvijaju nove načine da napadaju ljude i samo ažurirano bezbednosno rešenje može zaštititi korisnike od nekih pretnji.

Nemogućnost korisnika da prepoznaju opasnost na internetu nije ograničena samo na muziku. Istraživanje je otrkilo da svaki peti korisnik interneta preuzima fajlove iz različitih online izvora, povećavajući rizik od susreta sa malverom. Tek svaki četvrti korisnik može da prepozna autentični web sajt, a da ne nasedne na fišing.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Policija ponovo zatvorila zloglasni hakerski sajt BreachForums

Policija ponovo zatvorila zloglasni hakerski sajt BreachForums

Policija je po drugi put za godinu dana preuzela kontolu nad zloglasnom platformom BreachForums, koja je poznata pre svega po prodaji ukradenih podata... Dalje

Zbog mogućih prevara Apple uklonio stotine hiljada naloga programera i korisničkih naloga iz AppStorea

Zbog mogućih prevara Apple uklonio stotine hiljada naloga programera i korisničkih naloga  iz AppStorea

Apple je objavio da je u periodu između 2020. i 2023. godine blokirao ukupno 7 milijardi dolara potencijalno lažnih transakcija, kao i lažne recenz... Dalje

Android i iOS će vas upozoravati na Bluetooth uređaje za praćenje

Android i iOS će vas upozoravati na Bluetooth uređaje za praćenje

Apple i Google uvode nove funkcije koje će upozoravati korisnike iOS-a i Androida na Bluetooth uređaje za praćenje. „Ovo će pomoći da se ... Dalje

Hakovan Europol, napadači prodaju podatke ukradene tokom napada

Hakovan Europol, napadači prodaju podatke ukradene tokom napada

Poznata hakerska grupa prodaje nešto za šta tvrde da su veoma osetljivi interni podaci koji su ukradeni početkom ovog meseca od Europola. Grupa &bd... Dalje

Dell objavio da su hakeri ukrali podatke 49 miliona kupaca

Dell objavio da su hakeri ukrali podatke 49 miliona kupaca

Dell je upozorio da su hakeri ukrali informacije o oko 49 miliona kupaca. Kompanija je na email adrese kupaca počela da šalje obaveštenja o komprom... Dalje