I Microsoft prikuplja podatke o lokaciji Windows Phone 7

Mobilni telefoni, 27.04.2011, 13:03 PM

I Microsoft prikuplja podatke o lokaciji Windows Phone 7

Kao i Apple i Google, i Microsoft prikuplja podatke o lokacijama na kojima se nalazi korisnik operativnog sistema koji za mobilne telefone proizvodi Microsoft.

Windows Phone 7, podržan od strane proizvođača kao što su Dell, HTC, LG, Nokia i Samsung takođe beleži i skladišti podatke kao što su jedinstveni ID uređaja, podatke o Wi-Fi mrežama koje se nalaze u blizini i geografske širine i dužine lokacija na kojima korisnik boravi.

Razlika u odnosu na praksu kompanije Apple se ogleda u tome što se, kada je reč o Windows Phone 7, podaci o lokacijama ne skladište na uređaju. Apple beleži podatke o baznim stanicama na iPhone i iPad uređajima a za sada je poznato da se podaci prikupljeni “tihim logovanjem” čuvaju čak godinu dana. Google ima drugačiji pristup te beleži i skladišti samo poslednjih nekoliko desetina lokacija na Android telefonima, i kako tvrde u kompaniji, ti podaci su anonimni.

Praksa kompanija koje proizvode softver za mobilne telefone se našla na meti kritika kada su prošle nedelje, na konferenciji Where 2.0 u San Francisku, dvojica istraživača na polju bezbednosti predstavili svoje otkriće da Apple-ovi iPhone i iPad uređaji krišom beleže podatke o kretanju korisnika, uključujući podatke o baznim stanicama, WiFi pristupnim tačkama sa kojima se uređaj povezuje, kao i precizne podatke o tome gde i kada se to dešava.

Iz Microsoft-a kažu da je razlog prikupljanja podataka o lokacijama baznih stanica i Wi-Fi pristupnih tačaka pružanje usluga korisniku koji su u vezi sa lokacijom. Kada korisnik pristupi aplikaciji koja zahteva podatke o lokaciji, Microsoft vrši poređenje Wi-Fi pristupnih tačaka i baznih stanica u dometu uređaja sa bazom koja sadrži podatke o lokacijama pristupnih tačaka i baznih stanica.

Microsoft prikuplja podatke za svoju bazu podataka na dva načina. Jedan od njih podrazumeva rad tima ljudi koji se kreću unaokolo sa telefonima kako bi prikupili podatke o WiFi pristupnim tačkama, usklađujući te podatke sa podacima o lokaciji dobijenim pomoću GPS-a. Kompanija je ovaj proces započela prošle godine i planira da nastavi sa njim i ove godine.

Kada korisnik upotrebljava aplikacije koje zahtevaju podatke o lokaciji i kada je Wi-Fi na telefonu uključen, uređaj prikuplja podatke o Wi-Fi pristupnim tačkama. Ukoliko je i GPS uključen, Microsoft će prikupljati i tako dobijene podatke.

U kompaniji kažu da oni prikupljaju podatke o lokacijama samo kada to zahteva određena aplikacija. Prilikom prikupljanja podataka o lokaciji, oni se spajaju sa nasumično generisanim ID koji je privremeno dodeljen uređaju a ID se koristi kako bi se mogao razlikovati zahtev za lokacijom tog uređaja od zahteva drugih uređaja.

Kompanija nije odgovorila na neka od pitanja, između ostalih i na pitanje koliko dugo prikupljeni podaci ostaju u bazi podataka kompanije.

S obzirom da Microsoft ima relativno mali uticaj na tržištu mobilnih telefona, verovatno će pritisak na kompaniju biti manji u odnosu na onaj kojem je već izložena konkurencija. Tokom prethodnih nekoliko nedelja, na adrese kompanija Apple i Google upućeni su zahtevi, između ostalih, i senatora Minesote Ala Frenklina i kongresmena Edvarda Markija koji su javno zatražili objašnjenje od kompanija Google i Apple o aktivnostima u vezi prikupljanja podataka o lokacijama korisnika njihovih uređaja. Dva korisnika iz Floride u SAD podneli su tužbu protiv obe kompanije za prevaru. Pored toga, vlade Koreje i pojedinih evropskih zemalja takođe istražuju ovaj slučaj.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Android dobija funkciju automatskog restartovanja koja blokira izvlačenje podataka sa zaplenjenih ili ukradenih uređaja

Android dobija funkciju automatskog restartovanja koja blokira izvlačenje podataka sa zaplenjenih ili ukradenih uređaja

Google uvodi novi bezbednosni mehanizam za Android uređaje koji će automatski restartovati zaključane, nekorišćene uređaje nakon tri uzastopna... Dalje

Jeftini Android telefoni, lažni WhatsApp i krađa kriptovaluta

Jeftini Android telefoni, lažni WhatsApp i krađa kriptovaluta

Iz godine u godinu, kriptovalute su sve češće sredstavo plaćanja. Prema podacima za 2023. godinu, u razvijenim zemljama oko 20% stanovništva je... Dalje

Zloglasni malver SpyNote primećen na lažnim Google Play stranicama

Zloglasni malver SpyNote primećen na lažnim Google Play stranicama

Istraživači iz DomainTools-a primetili su veb sajtove hostovane na nedavno registrovanim domenima koji služe za distribuciju SpyNote-a, moćnog tr... Dalje

Google objavio zakrpe za ranjivosti Androida koje se koriste u napadima

Google objavio zakrpe za ranjivosti Androida koje se koriste u napadima

Google je objavio zakrpe za 62 ranjivosti, od kojih su dve, kako je rekla kompanija, iskorišćene u napadima.Dve od 62 ranjivosti su veoma ozbiljne.... Dalje

Nova verzija poznatog trojanca Triada pronađena na kopijama popularnih modela Android pametnih telefona

Nova verzija poznatog trojanca Triada pronađena na kopijama popularnih modela Android pametnih telefona

Nova verzija trojanca Triada pronađena je na hiljadama novih Android uređaja. Preinstalirani trojanac omogućava hakerima da ukradu podatke čim se... Dalje