Čiji su Android smart telefoni najbezbedniji
Mobilni telefoni, 13.10.2015, 01:00 AM
87% Android uređaja su podložni napadima malicioznih aplikacija i poruka, tvrdi grupa istraživača sa Univerziteta Kembridž.
Oni su analizirali podatke koje je prikupila aplikacija Device Analyzer koja je deo naučno-istraživačkog projekta Univerziteta Kembridž. Zahvaljujući podacima koje prikupi sa uređaja korisnika koji dobrovoljno učestvuju u ovom projektu, aplikacija istraživačima pruža uvid u to kako ljudi koriste svoje smart telefona i omogućava da se iz prikupljenih podataka izvuku obrasci i trendovi.
Istraživači koriste ove podatke da bi napravili preporuke za poboljšanje smart telefona i ako se korisnici aplikacije Device Analyzer saglase sa tim, da prikupljene podatke podele sa drugim istraživačima.
Najnovija studija (PDF) je imala cilj da ustanovi koliko su nesigurni Android uređaji, i da otkrije razloge zbog kojih je to tako.
Prema rezultatima studije, krivci su proizvođači Android uređaja, jer većina ne obezbeđuje redovna bezbednosna ažuriranja. Proizvođači uređaja su usko grlo isporuke ažuriranja u ekosistemu Androida.
“Postoji asimterija u informisanosti između proizvođača koji zna da li je uređaj trenutno bezbedan i da li će dobijati ažuriranja i potrošača koji to ne zna. Zbog toga je motivacija proizvođača da obezbede ažuriranja mala”, kažu istraživači.
Oni tvrde da su uređaji koje proizvode LG i Motorola, kao i oni koji se isporučuju kao Googleov brend Nexus mnogo bezbedniji od drugih Android uređaja.
“Google je uradio dobar posao smanjujući mnoge rizike tako da preporučujemo korisnicima da instaliraju aplikacije samo iz Googleove Play prodavnice jer ona sprovodi dodatne bezbednosne provere aplikacija”, kažu istraživači. “Nažalost, Google može da uradi samo toliko, i skorašnji bezbednosni problemi Androida su pokazali da to nije dovoljno da se zaštite korisnici. Telefonima trebaju ažuriranja od proizvođača, a većina uređaja ih ne dobija.”
Istraživači se nadaju da će rezultati njihovog istraživanja biti od pomoći ljudima pri izboru telefona i da će se oni odlučivati za uređaje proizvođača koji ih brže ažuriraju. Bilo bi idealno kada bi ova studija podstakla proizvođače i mobilne operatere da blagovremeno isporučuju ažuriranja, kažu istraživači.
Izdvojeno
Otkriven trojanac u 8 aplikacija na Google Play koje je preuzelo više od 2 miliona korisnika
Osam Android aplikacija u Google Play prodavnici, koje su preuzeli milioni korisnika, sadrže trojanca Android.FakeApp koji krade korisničke podatke.... Dalje
Android dobija nove zaštite od telefonskih prevara i malvera
Google je najavio novu AI funkciju „Scam detection“ koja prati telefonske razgovore na Google Pixel uređajima kako bi otkrila obrasce koj... Dalje
iPhone ima novu bezbednosnu funkciju koja hakerima ali i policiji blokira pristup podacima na uređaju
Sa ažuriranjem iOS 18.1 objavljenim prošlog meseca, Apple je dodao novu bezbednosnu funkciju, tajmer neaktivnosti, tako da se iPhone automatski pono... Dalje
Novi moćni trojanac ToxicPanda ugrožava bankovne račune korisnika Androida širom sveta
Tim istraživača iz kompanije Cleafy upozorio je na novi opasni malver koji se širi širom sveta i koji je pretnja za svačije bankovne račune. Re... Dalje
Android malver preusmerava korisničke pozive bankama na brojeve koje kontrolišu hakeri
Nova verzija malvera za Android FakeCall otima odlazne pozive korisnika ka njihovoj banci, i preusmerava ih na telefonski broj napadača. Cilj najnovi... Dalje
Pratite nas
Nagrade