Android nije novi Windows, ali do kada?

Mobilni telefoni, 27.02.2013, 10:07 AM

Android nije novi Windows, ali do kada?

Pametni telefoni su okončali eru dominacije personalnih računara. Mobilni telefon nam je uvek pri ruci, a sa mogućnostima koje pružaju današnji smart telefoni logično je što pre posežemo za telefonom nego za računarom kada želimo da proverimo šta rade naši prijatelji na Facebook-u, kada želimo da objavimo fotografiju na Instagramu ili da obavestimo prijatelje gde se trenutno nalazimo koristeći neki od lokacijskih servisa kao što je Foursquare.

Ali sećate li se vremena kada je većini nas Windows bio nezamenljiv? I kada su infekcije Windows računara bile tako masovne da bi nam se svake nedelje bar neko od prijatelja, rođaka ili kolega požalio da mu računar ne radi zbog virusa? Iako su razlozi za masovne infekcije računara ležali i u samoj Microsoft-ovoj arhitekturi, jedan od razloga je bila i činjenica da Windows ima najviše korisnika i da je zbog toga primamljiva meta za hakere.

S obzirom da se korisnici sve više okreću mobilnim telefonima, postavlja se pitanje kako se dogodilo da malveri za mobilne telefone ne prate takav trend, bar ne u meri koja je očekivana.

Ipak, njih ima. Šta više, porast broja mobilnih malvera je ekspanzivan. Podaci različitih firmi koje se bave zaštitom korisnika, pokazuju isto: reč je o višestrukom porastu broja malvera u odnosu na prethodne godine. Većina ovih malvera fokusirana je na Android.

Zapitaćete se, opravdano, zašto onda vaš Android još uvek nije zaražen niti je ikada bio. Niti verovatno poznajete nekoga čiji je telefon bio zaražen.

Moguće je da ste u zabludi. Moguće je da ste već bili napadnuti, ali da niste prepoznali napad. Mobilni malveri još uvek koriste drugačije tehnike od onih koje koriste malveri za Windows na koje smo navikli. Zato su napadi mobilnih malvera još uvek u sferi nestašluka - oni su još uvek fokusirani na sitne prevare, slanje SMS poruka ili krađu podataka korisnika, kažu stručnjaci. Prema podacima ESET-a, najčešći mobilni malveri trenutno su SMS Trojanci (40%), a za njima slede maliciozne aplikacije koje regrutuju mobilne uređaje u bot mreže (32%) i maliciozne aplikacije koje kradu podatke sa telefona (28%).

Exploit-i sa ozbiljnijim zadacima još uvek nisu uobičajena pojava, ali to bi se moglo promeniti uskoro. Kada je reč o desktop računarima, hakeri mogu kupiti exploit-e u već gotovim exploit kompletima. To se daleko ređe viđa u svetu mobilnih telefona. Umesto toga, hakeri se sve više okreću web-u odakle kreću napadi, inficirajući web server i zatim usmeravajući korisnike putem fišing emailova na zaražene web sajtove. Kada korisnik poseti infektivni web sajt, malver se preuzima bez obzira o kom uređaju je reč. S obzirom da mnoge kompanije angažuju druge za razvoj i hosting mobilnih aplikacija (npr. hoteli), korisnici obično nisu sumnjičavi koliko bi trebalo da budu kada vide da nešto nije u redu sa nazivom sajta.

I sad se pitate naravno - zašto se to nije dogodilo vama. Da vaš uređaj bude zaražen?

Odgovor lei u geografiji. Tačnije na lokaciji na kojoj se nalazite. Ako ste stanovnik Severne Amerike ili Evrope, najverovatnije niste meta. Da živite u Kini, Rusiji i Iranu, ova bi vam priča bila poznata.

Ali možda neće proći mnogo vremena pre nego što upoznate neki od malvera za mobilne telefone. Stručnjaci očekuju da će se promene u geografskoj distribuciji malvera dogoditi već tokom ove godine.

Nema sumnje da će hakeri naći načine da bolje iskoriste ekspanziju smart telefona. Android nije novi Windows. Ali ostaje pitanje - do kada?


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Android dobija zaštitu od krađe podataka za ukradene i izgubljene telefone

Android dobija zaštitu od krađe podataka za ukradene i izgubljene telefone

Google je najavio da uvodi nekoliko funkcija za zaštitu podataka od krađe, od kojih će neke biti dostupne samo za Android 15+ uređaje, dok će dr... Dalje

Google najavio nove funkcije za zaštitu od prevara i malvera na Androidu

Google najavio nove funkcije za zaštitu od prevara i malvera na Androidu

Google je ove nedelje održao godišnju konferenciju za programere, na kojoj je najavio nove bezbednosne funkcije za zaštitu od prevara koje dolaze u... Dalje

Lažne aplikacije Google, Instagram, Snapchat, WhatsApp i X kradu lozinke sa zaraženih telefona

Lažne aplikacije Google, Instagram, Snapchat, WhatsApp i X kradu lozinke sa zaraženih telefona

Android aplikacije koje se predstavljaju kao Google, Instagram, Snapchat, WhatsApp i X, kradu lozinke korisnika sa zaraženih telefona. Istraživači ... Dalje

Google je prošle godine sprečio objavljivanje 2,3 miliona potencijalno opasnih Android aplikacija na Google Play

Google je prošle godine sprečio objavljivanje 2,3 miliona potencijalno opasnih Android aplikacija na Google Play

Google je objavio da je prošle godine blokirao objavljivanje 2,28 miliona Android aplikacija na Google Play zbog toga što su kršile različite smer... Dalje

Brokewell je novi trojanac koji preuzima kontrolu nad zaraženim Android uređajima i krade podatke korisnika

Brokewell je novi trojanac koji preuzima kontrolu nad zaraženim Android uređajima i krade podatke korisnika

Istraživači bezbednosti iz kompanije ThreatFabric otkrili su novog bankarskog trojanca za Android koga su nazvali Brokewell, koji može da snimi sva... Dalje